Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Dramatyczna sytuacja pacjentek chorych na zaawansowanego raka piersi, bo...

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 8 października 2014 11:13

Dramatyczna sytuacja pacjentek chorych na zaawansowanego raka piersi, bo... - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Opublikowano badania, z których wynika, że kobiety z uogólnionym rakiem piersi, czyli rakiem z przerzutami, leczone pertuzumabem mogą przeżyć nawet 5 lat więcej. Tymczasem lek nie jest w Polsce refundowany. Zapytaliśmy, jak dostępność do leczenia nowoczesnymi lekami ocenia Krystyna Wechmann z Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Opublikowano badania, z których wynika, że kobiety z uogólnionym rakiem piersi, czyli rakiem z przerzutami, leczone pertuzumabem mogą przeżyć nawet 5 lat więcej. Tymczasem lek nie jest w Polsce refundowany. Zapytaliśmy, jak dostępność do leczenia nowoczesnymi lekami ocenia Krystyna Wechmann z Federacji Stowarzyszeń Amazonki:

Każdy pierwszy etap leczenia jest w miarę dostępny. Cały czas byłam przekonana, że leczenie raka piersi, jest w Polsce na uprzywilejowanym miejscu. Od jakiegoś czasu widzę tu jednak zmiany. Szczególnie jest to widoczne w przypadku kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Pacjentki mają utrudniony dostęp do nowoczesnych terapii, bo nie ma refundacji. Dostajemy dużo e-maili od młodych pacjentek. To są 20, 30 i 40-latki zaangażowane rodzinnie i zawodowo, które piszą, że nie mają możliwości leczenia. Sami lekarze proponują im, aby pojechały na przykład do Niemiec i tam się leczyły, bo tam takie leczenie otrzymają. To jest dramatyczna sytuacja.

Czy największym problemem chorych na raka piersi jest brak refundacji nowoczesnych leków?

Oczywiście, bo takie leki trudno wchodzą na listę refundacyjną. Pierwszym argumentem dla Ministerstwa, ale nie tylko, bo również innych instytucji, jest wynik finansowy takiej terapii. Tymczasem dla nas (pacjentek) każde pół roku, czy rok możliwości przeżycia jest bezcenny. Życie jest przecież nie do oszacowania. Dlatego ta sytuacja jest bardzo trudna.

Czy pacjentki piszące do państwa skarżą się, że nie ma refundacji pertuzumabu?

Tak, bo u kobiet mających hormonozależnego raka jest większe prawdopodobieństwo, że będą przerzuty w przyszłości, ale są tutaj większe możliwości skutecznego leczenia. Natomiast tzw. HR-ówki nie mają takiej szansy. Problem w tym, że są to przeważnie młode kobiety. Sama zachorowałam, mając 39 lat temu. Też byłam młoda i zawodowo czynna. Tyle, że w latach 90. nie badano czynnika HR. Nie wiedziano o jego istnieniu. Nie było również hercepcyny, ale przeżyłam, ale to bardziej można porównać do wygranej w totolotka. Nie każdemu może się takie szczęście przytrafić. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.