Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
RPP

Już w czwartek rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 kwietnia 2021 08:43

Już w czwartek rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

Już w czwartek 1 kwietnia w całej Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział jest obowiązkowy. Spis potrwa do 30 czerwca 2021 roku.

Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Bo jego wyniki pozwalają odpowiadać na potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.

Wyniki uzyskane ze spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.

Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.

To wydarzenie ma znaczenie dla wszystkich.

Wystarczy wejść na stronę: spis.gov.pl i zapisać się przez internet.

Źródło: RPP

Zobacz także