Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

MZ: Zalecenia postępowania dot. opieki nad uczniami z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, AZS i pokrzywką w szkole

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 listopada 2022 08:14

MZ: Zalecenia postępowania dot. opieki nad uczniami z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, AZS i pokrzywką w szkole - Obrazek nagłówka
W Dzienniku Ustaw MZ opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2022 r. w sprawie zaleceń postępowania dotyczących opieki nad uczniami z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką w szkole.

Resort zdrowia opublikował zalecenia dot. sprawowanie opieki nad uczniem przewlekle chorym w szkole. Szczegółowe wytyczne odnoszą się do anafilaksji, astmy oskrzelowej, alergicznego nieżytu nosa, atopowego zapalenia skóry i pokrzywki.

MZ przedstawiło też ogólne zasady:

1. Opiekę nad uczniem przewlekle chorym lub z niepełnosprawnością w szkole sprawuje pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna.

2. W celu zapewnienia właściwej opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub z niepełnosprawnością w szkole pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna współpracuje z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, rodzicami, pełnoletnimi uczniami oraz dyrektorem i pracownikami szkoły.

3. Współpraca, o której mowa w ust. 2, obejmuje wspólne określenie sposobu opieki nad uczniem dostosowanego do stanu jego zdrowia w sytuacji konieczności podawania leków oraz wykonywania innych czynności podczas pobytu w szkole.

4. W celu zapewnienia uczniowi podczas pobytu w szkole odpowiedniej opieki, odżywiania oraz stosowania adekwatnych do rozwoju psychoruchowego sposobów postępowania, rodzic przekazuje dyrektorowi szkoły uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym ucznia.

5. Podawanie leków podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą oraz na podstawie upoważnienia przez rodzica.

Obwieszczenie: TU

Źródło: Dz.U. MZ

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także