Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NIA: W aptekach brakuje niezbędnych leków

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 lipca 2019 11:19

NIA: W aptekach brakuje niezbędnych leków - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
8 lipca 2019 r. Naczelna Izba Aptekarska wystosowała apel do ministra zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu eliminację problemu, jakim jest brak dostępności do produktów leczniczych.

Coraz częściej do NIA dochodzą sygnały o braku dostępności do leków, w szczególności tych wydawanych na receptę w ogólnodostępnych aptekach. Zaistniały problem znacząco utrudnia leczenie takich chorób jak: cukrzyca, choroby tarczycy, nadciśnienie, astma, POChP czy alergia.

Początkowo zauważalne braki dotyczyły wyłącznie drogich leków oryginalnych. Obecnie sytuacja jest poważna, ponieważ zaczyna brakować także popularnych leków generycznych. Leki, których brakuje stosuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy chorych. Co więcej, również farmaceuci szpitalni wysyłają sygnały o brakach w dostępności niezbędnych leków onkologicznych.

Łącznie z grupą ponad trzystu leków stale zagrożonych brakiem dostępności, mamy problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych, niedostępnych dla pacjentów.

Aktualnie farmaceuci wydają odpowiedniki lekarstw, jednakże ich zapasy są ograniczone. Z powodu brak dostępu do niezbędnych leków apteki nie są w stanie spełniać swoich ustawowych obowiązków, polegających na ciągłym zaspokajaniu potrzeb lekowych pacjentów. Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

Źródło: NIA

Zobacz także