Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Od 1 czerwca bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciwko HPV

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 lutego 2023 14:08

Od 1 czerwca bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciwko HPV - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W Dz.U. MZ opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2023 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na TT, że od 1 czerwca będą w Polsce dostępne darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV. Ze szczepień będą mogły skorzystać dzieci w wieku 12 i 13 lat.

Warto podkreślić, że szczepienia będą dobrowolne.

Minister zdrowia podpisał obwieszczenie w tej sprawie.

Przypomnijmy:

Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet, a ponad 95 proc. przypadków raka szyjki macicy jest spowodowanych przez HPV przenoszone drogą płciową. Zapobieganie rozwojowi raka szyjki macicy poprzez zwiększanie dostępu do skutecznych szczepionek jest bardzo ważnym krokiem w łagodzeniu niepotrzebnych chorób i zgonów. Tymczasem, jak wskazuje WHO, niepokojącym zjawiskiem jest notowany w ostatnich latach spadek liczby szczepień przeciwko HPV na całym świecie. W latach 2019-2021 zasięg pierwszej dawki szczepienia przeciwko HPV spadł o jedną czwartą. WHO zaleca teraz jedno lub dwudawkowy schemat dla dziewcząt w wieku 9-14 lat oraz dla dziewcząt i kobiet w wieku 15-20 lat, a także dwie dawki w odstępie 6 miesięcy dla kobiet w wieku powyżej 21 lat. Podstawową grupą docelową szczepień są dziewczęta w wieku 9-14 lat, przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Wykaz: TU

Źródło: Dz.U.MZ/TT

Tematy

szczepienia / HPV

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także