Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pacjenci oceniają wrześniową listę refundacyjną

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 sierpnia 2019 08:23

Pacjenci oceniają wrześniową listę refundacyjną - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

Pacjenci cieszą się z pozytywnych decyzji refundacyjnych dot. raka piersi. Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych w liście do ministra Macieja Miłkowskiego wyraziła zadowolenie z objęcia refundacją Kisqali i Ibrance – innowacyjnych leków stosowanych w leczeniu zaawansowanego raka piersi, a także leku Perjety (pertuzumabu) w skojarzeniu Herceptin (trastuzumabem) w ramach przedoperacyjnego leczenia raka piersi. Uzupełnienie programów lekowych dedykowanych kobietom z rakiem piersi o te terapie oznacza dorównaniu europejskim standardom leczenia tego nowotworu, czego od dawna oczekiwały polskie kobiety.


- Niepokoi nas, że osiągniecie takiego standardu jest niemożliwe w innych nowotworach litych, np. raku jelita grubego, gdzie brak jest III i kolejnych linii leczenia, a w I linii leczenia nie przewiduje się zmian korzystnych dla pacjentów. Także pacjenci z nowotworami szyi i głowy, którzy oczekiwali wprowadzenia innowacyjnego leku immunoonkologicznego niwolumabu o sprawdzonej już skuteczności są zdziwieni, iż nie znalazł się on w projekcie listy refundacyjnej. Niepokoi nas fakt, iż powodem nie zamieszczenia powyższych leków w projekcie listy refundacyjnej są nadal prowadzona przez firmy nietyczne praktyki blokowania wejścia konkurencyjnych produktów do programów lekowych - podkreśla Krystyna Wechmann i dodaje, że projekt nie uwzględnia potrzeb pacjentów hematoonkologicznych z nawrotową, oporną przewlekłą białaczką limfocytową (PBL), a zwłaszcza chorych bez zmian w genach.

- Dlatego też, zwracamy się do Pana ministra z apelem o ponowne rozpatrzenie naszej prośby dotyczącej zapewnienia dostępu do leczenia dla szerszej grupy chorych z nawrotową, oporną przewlekłą białaczką limfocytową, dla których obecnie nie ma żadnej innej opcji leczenia, gdyż nie ma na nie refundacji. Dostępne w programie lekowym terapie ibrutynibem czy wentoklaksem są przeznaczone jedynie dla chorych z mutacją czy delecją.
Nadzieją dla tych pacjentów jest też terapia wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem, która jest przełomem w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej. Jest też
pierwszą terapią dla chorych na przewlekła białaczkę limfocytową z określonym, 2-letnim czasem leczenia, co jest korzystne zarówno dla pacjenta, jak i dla płatnika. Będziemy wdzięczni za uwzględnienie naszych uwag i uzupełnienia wrześniowej listy o wskazane terapie - apeluje prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Źródło: PKPO

Podobne artykuły

iStock-1160758722
31 października 2023
1-94463987
31 października 2023
Zrzut ekranu 2023-10-27 o 12.03.57
27 października 2023

Zobacz także