Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Po co rejestr ciąż?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 listopada 2021 11:31

Po co rejestr ciąż? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images

Projekt nowelizujący rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r. wywołał burzę. O sprawie na TT poinformował poseł KO Krzysztof Brejza.

Fot. TT

Nowy rejestr ma ruszyć od stycznia 2022 r. W projekcie nowelizującym rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej, mają pojawić się nowe dane m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej oraz informacja o ciąży. Dane o alergiach, grupie krwi, ciąży czy implantach do 30.06.2022 będą raportowane fakultatywnie.

Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków – pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta.
Ponadto wykorzystanie informacji o ciąży jest niezbędne do weryfikacji uprawnień dodatkowych, jak np. uprawnień ciężarnych do otrzymania bezpłatnych leków lub prawa dostępu do świadczeń poza kolejnością - czytamy na stronie Centrum E-Zdrowie.

Źródło: TT, Ezdrowie.gov.pl

Zobacz także