Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pokonać raka dzięki szczepieniom! Podpisz europejski apel

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 listopada 2022 14:56

Pokonać raka dzięki szczepieniom! Podpisz europejski apel  - Obrazek nagłówka
25 października 2022 r. w Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja pt. „Pokonać raka poprzez profilaktykę: wezwanie do działania w sprawie nowotworów, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom”. W dyskusji wzięli udział między innymi przedstawiciele organów Unii Europejskiej, eksperci oraz organizacje pacjentów, którzy dyskutowali na temat wdrażania profilaktyki przeciwko wirusowi HPV ujętej w Europejskim Planie Zwalczania Raka. Podczas wydarzenia uczestnicy podpisali apel, w którym określono osiem kluczowych działań w zakresie zapobiegania HPV-zależnym nowotworom do natychmiastowego wdrożenia w Państwach członkowskich.

Otwierając wydarzenie, eurodeputowany Nicolás González Casares podkreślił, jak ważne jest, aby nie przegapić okazji w kontekście Europejskiego Planu Walki z Rakiem do wykorzystania szczepień ochronnych jako narzędzia w kierunku eliminacji raka szyjki macicy i innych HPV- zależnych chorób w całej Europie. Eurodeputowany zachęcił decydentów do podjęcia szeregu działań na poziomie europejskim i krajowym, aby zapobiegać nowotworom poprzez profilaktykę szczepienną.

WHO oraz Europejski Plan Walki z Rakiem zakładają eliminacje wirusa HPV w Unii Europejskiej poprzez osiągnięcie poziomu zaszczepienia przeciw HPV na poziomie 90%.

Podczas spotkania Sibilia Quilici z Vaccines Europe zauważyła, że ​​szczepienie jest jedyną interwencją, która może zapobiec nowotworom takim jak rak szyjki macicy, jak i inne HPV-zależne nowotwory. Podkreśliła także, że monitorowanie poziomu szczepień wprowadzone podczas pandemii COVID-19 można potraktować jako przykład dobrej praktyki, który należałoby wdrożyć dla pozostałych szczepień.

Mike Morrisey, dyrektor generalny Europejskiej Organizacji Onkologicznej, podkreślił znaczenie Europejskiego Planu Walki z Rakiem, wyrażając swoje zaniepokojenie niskimi wskaźnikami szczepień przeciwko HPV w całej Unii. Przekonywał, że państwa członkowskie powinny włożyć więcej wysiłku w inwestowanie w szczepienia przeciwko HPV, gdyż jest to tańsze i łatwiejsze, niż radzenie sobie z konsekwencjami nowotworów.

Konieczność wyeliminowania w przyszłości nowotworów związanych z wirusem HPV została silnie poparta przez wszystkich uczestników spotkania, którzy wspólnie podpisali wezwanie do działania (call to action) wzywając Państwa Członkowskie i Komisję Europejską do przyjęcia ośmiu działań w celu wyeliminowania nowotworów, którym można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne. Wśród priorytetowych obszarów wymieniono między innymi: działania edukacyjne zwiększające świadomość w zakresie HPV i HBV, objęcie 90% dziewczynek szczepieniami przeciwko HPV i włączenie chłopców do narodowych planów szczepień, ułatwienie dostępu do badań przesiewowych w kierunku nowotworów, spójność raportowania oraz włączenie szczepień przeciwko HPV do harmonogramów szczepień rutynowych w Europie.

Obecnie zbierane są podpisy pod petycją z postulatami zawierającymi kluczowe działania w zakresie zapobiegania nowotworom. Link do petycji można znaleźćTUTAJ.

Znajdź nas w social media:

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także