Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Polsce potrzebne są nowe rozwiązania dotyczące rekompensat za błędy w leczeniu

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 18 stycznia 2016 07:00

Polsce potrzebne są nowe rozwiązania dotyczące rekompensat za błędy w leczeniu - Obrazek nagłówka
Trwają prace grupy ekspertów nad stworzeniem pozasądowego systemu rekompensaty szkód związanych z leczeniem. W rozmowie z Iwoną Schymallą mówi o tym Andrzej Ryś, dyrektor ds. systemów zdrowia Komisji Europejskiej.

Trwają prace grupy ekspertów nad stworzeniem pozasądowego systemu rekompensaty szkód związanych z leczeniem. W rozmowie z Iwoną Schymallą mówi o tym Andrzej Ryś, dyrektor ds. systemów zdrowia Komisji Europejskiej.

Trwają prace grupy ekspertów nad stworzeniem modelowego systemu rekompensaty szkód związanych z leczeniem. Jaka jest z perspektywy UE ocena tych zmian?

Generalnie jest to kierunek dobry. Wielu ekspertów w czasie dyskusji na temat bezpieczeństwa pacjentów, metod poprawiania bezpieczeństwa pacjentów, mówi o tym, żeby tworzyć system, który będzie dawał szansę na budowanie z jednej strony systemu ewidencji takich wypadków. One pomagają zarządzać ryzykiem i problemami, jakie w każdej organizacji mogą się pojawić, kiedy świadczy się jakieś usługi. Po drugie, pacjenci dzięki temu otrzymają stosunkowo szybko rekompensatę. Krótko mówiąc, mogą dostać szybko środki na rozwiązanie problemów, z którymi się borykają. Po trzecie system ten generalnie promuje relacje nie konfrontacyjne między profesjonalistami, a pacjentami.

Zmiany i prace nad ustawą prowadzone w Polsce wpisują się w tendencję rozwiązań legislacyjnych także w innych krajach UE.

Tak. Oczywiście ten system nazwany jest skandynawskim, ponieważ w Skandynawii (Dania, Szwecja, Holandia) te systemy po raz pierwszy się pojawiły. Wiele innyh krajów próbuje w tym  kierunku iść. Ale nie wszystko da się łatwo skopiować. Działamy w innych środowiskach. Inne jest zaufanie do państwa i do lekarza. Inna jest potrzeba zatrudniania sądów, to też jest pewien kontekst społeczny. Zwracam uwagę na to, że powstają nowe fenomeny, z którymi każdy system będzie musiał na nowo się borykać, chociażby taki, że pacjent dziś ma większy dostęp do informacji i decydując się na zabieg czy terapię de facto już sam wie. jak to będzie wyglądać i jakie może przynieść efekty. Oczywiście dystans między tym co się wydarzy może się powiększać. Terapia zrobiona według światowej literatury ma opublikowaną daną efektywność, ale robiona już przez innych, niekoniecznie musi mieć tę samą efektywność.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także