Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

PPOZ: Sezon szczepień czas zacząć. To się opłaca Polakom!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 września 2019 13:21

PPOZ: Sezon szczepień czas zacząć. To się opłaca Polakom! - Obrazek nagłówka
Sezon szczepień przeciwko grypie został oficjalnie zainaugurowany podczas dorocznej, jedenastej już Debaty Ekspertów Flu Forum - Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.


Flu Forum to największe spotkanie przedstawicieli instytucji publicznych, patronów i partnerów, samorządowców, ekspertów medycznych, parlamentarzystów. W tym roku wśród zaproszonych gości znalazło się liczne grono konsultantów w różnych dziedzinach medycyny, naukowców, epidemiologów oraz przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji lekarskich. Dyskutowano o skuteczności i dostępności szczepień oraz o korzyściach wynikających z profilaktyki przeciwko grypie, która jest ważna nie tylko dla indywidualnego Polaka, ale dla całej Polski.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia od wielu lat jest partnerem Flu Forum i aktywnie włącza się w akcje skierowane do społeczeństwa. W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy organizuje bezpłatne szczepienia dla osób z tzw. „grup ryzyka” oraz prowadzi kampanie edukacyjne wśród pacjentów, przypominając o korzyściach wynikających ze szczepień.

…- Czas na szczepienia przeciwko grypie właśnie się rozpoczął! Profilaktyka to najlepsza metoda zapobieganiu chorobie oraz jej ciężkim powikłaniom. W tym roku na rynku ma pojawić się nowa szczepionka przeciw grypie dla dzieci, podawana donosowo. Rozszerzone będą również wskazania innych szczepionek przeciw grypie. Już dziś powinniśmy pomyśleć o tym, żeby zabezpieczyć się przed nadchodzącym sezonem! - radzi Bożena Janicka.

W swym wystąpieniu w Sejmie RP Prezes Bożena Janicka podkreśliła, że profilaktyka i zapobieganie chorobom czyli szczepienia ochronne są ważne nie tylko dla pojedynczego obywatela, jego rodziny, ale dla państwa.

…- Zapobiegając chorobie, zmniejszmy zachorowalność i występowanie ciężkich powikłań, które kosztują nie tylko zdrowie, czy życie naszego Kowalskiego i jego rodzinny, ale kosztują państwo! Wynika to z konieczności wdrożenia leczenia, czy wręcz hospitalizacji, a to są ogromne koszty dla systemu ochrony zdrowia. Ale koszty to nie tylko wydatki na leczenie, ale absencja chorobowa, nieobecność w pracy, a tym samym straty w wykonywanej pracy, co w sumie przekłada się na setki milionów złotych strat w skali kraju. Dlatego promocja szczepień oraz ich odpowiedzialne szerokie wdrażanie leży w interesie nie tylko resortu zdrowia, ale ma znaczenie ponadresortowe! – mówiła prezes Bożena Janicka.

Prezes PPOZ zaapelowała, aby w promocję i wdrażanie szczepień przeciw grypie zaangażowały się inne ministerstwa, a przede wszystkim Ministerstwo Finansów (ważne dla budżetu państwa), Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Sportu… kładąc naciska nie tylko na promowanie szczepień , ale wręcz zagwarantowanie środków na zakup szczepionek dla własnych pracowników, bo „bezpieczna” placówka: szkoła, przedszkole, czy „bezpieczny” urząd, wolny od grypy się po prosto opłaca…

… – Jako orędownicy zdrowia Polaków, my lekarze podstawowej opieki zdrowotnej tego oczekujemy od naszego państwa. Oczekujemy działań ponadresortowych, rządowych, gwarantujących szczepienia bezpłatne dzieciom do 6. roku życia w kalendarzu szczepień obowiązkowych, podobnie jak bezpłatną szczepionkę dla Polaków powyżej 65. roku życia. To się po prostu opłaca – podkreślała Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ przypominają!

Wirus może przyczynić się do ciężkiego uszkodzenia serca, płuc, czy nerek. Szczególnie niebezpieczny jest dla pacjentów z przewlekłymi chorobami, starszych, z obniżoną odpornością, w tym dzieci. Powikłania mogą doprowadzić do zgonu.

Profilaktyka i szczepienia to najlepsza ochrona. Już po siedmiu dniach od podania szczepionki organizm wytwarza przeciwciała. Wprawdzie są to przeciwciała w początkowej fazie, jednak dają dużą szansę na to, że nawet jeśli zachorujemy, to objawy będą zdecydowanie lżejsze, a co najważniejsze unikniemy powikłań.

Źródło: PPOZ

Zobacz także