Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

Program profilaktyki raka szyjki macicy rozszerzony o dwa ważne badania

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 marca 2025 08:35

Program profilaktyki raka szyjki macicy rozszerzony o dwa ważne badania - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie, na mocy którego program profilaktyki raka szyjki macicy został poszerzony o dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC).

Dlaczego te badania są tak ważne?

Test HPV HR pomaga wykryć wywołujące raka szyjki macicy szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV 16 i 18). Z kolei cytologia na podłożu płynnym jest dokładniejsza i pozwala lepiej ocenić stan zdrowia szyjki macicy.

Badania te pozwolą skuteczniej wykrywać zmiany nowotworowe już na wczesnym etapie. Badaniami zostaną objęte kobiety w wieku 25 - 64 lata.

– Jednocześnie trwa program szczepień przeciwko HPV dla młodzieży w szkołach, a do refundacji weszły dwie nowoczesne terapie stosowane w leczeniu raka szyjki macicy. I na tym na pewno nie koniec – dodaje Izabela Leszczyna.

Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 90 proc. przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego każda kobieta powinna regularnie zgłaszać się na badania, m.in. wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.

Jak wygląda badanie?

Wymaz z szyjki macicy jest pobierany na podłoże płynne, co umożliwia wykonanie testu molekularnego HPV HR i oceny mikroskopowej (LBC) z jednej próbki (triage). W przypadku ujemnego wyniku testu HPV HR, badanie będzie wykonywane co 5 lat. W przypadku dodatniego wyniku HPV HR, z tej samej próbki, bez konieczności powtarzania wizyty zostanie wykonana cytologia na podłożu płynnym (LBC). Jeśli cytologia wykryje zmiany na szyjce macicy, pacjentka zostanie skierowana na dodatkowe badania w ramach etapu pogłębionej diagnostyki.

Szczepienia HPV w szkołach

Wirus HPV odpowiada za niemal 100 proc. zachorowań na raka szyjki macicy. Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem ochrony przed zakażeniem HPV oraz chorobami wywołanym przez HPV jest szczepienie. Należy też pamiętać, że nowotwory HPV-zależne to również nowotwory sromu i pochwy, ale także nowotwory odbytu, jamy ustnej i gardła. Na część z nich mogą zachorować także mężczyźni.

Od kiedy będzie można skorzystać z nowych badań?

Rozporządzenie wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia. Po wprowadzeniu nowych badań do wykazu świadczeń gwarantowanych Narodowy Fundusz Zdrowia rozpocznie proces zawierania umów na realizację nowych świadczeń gwarantowanych.

Piotr Wójcik - oprac. na podst.: MZ

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także