Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Reumatoidalne zapalenie stawów: szansa na skuteczną walkę z bólem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 lipca 2016 13:20

Reumatoidalne zapalenie stawów: szansa na skuteczną walkę z bólem - Obrazek nagłówka
Badanie dr Przemysława Rzodkiewicza z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji pokazuje, że możemy skutecznie walczyć z bólem towarzyszącym m.in. reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Dr Przemysław  Rzodkiewicz z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przedstawił na X Międzynarodowym Kongresie Societas Humboldtiana Polonorum pracę pt. "Mediatory zapalenia w antynocyceptywnym działaniu JNJ7777120 u szczura”.

Zaprezentowana praca powstała w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki i była przedmiotem pracy doktorskiej  obronionej z wyróżnieniem w Centrum Biostruktury WUM.

Receptor histaminowy H4 to niedawno odkryty typ receptora histaminowego, który zaangażowany jest przede wszystkim w odporność organizmu. Związek JNJ7777120 jest modelowym "blokerem" tego receptora. Celem prowadzonych przez Przemysława Rzodkiewicza badań była ocena czy związki blokujące receptory histaminowe H4 mogą być wykorzystane w leczeniu bólu ostrego i zapalnego, w szczególności towarzyszącego reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Badania na zwierzętach potwierdziły przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie blokera receptora histaminowego H4. Z jego wykorzystaniem nowe leki przeciwhistaminowe mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu wielu chorób, którym towarzyszy przewlekłe zapalenie. W czasie obserwacji odnotowano również interakcje
z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które wskazują na kluczową rolę lipooksygenaz (wywołują m.in.  regulacja procesów immunologicznych czy alergie) w działaniu badanego związku.

Badania były przedmiotem pracy doktorskiej Przemysława Rzodkiewicza obronionej z wyróżnieniem w Centrum Biostruktury WUM. Praca ta została również wyróżniona na 45 kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Histaminą we Florencji w maju tego roku.

X Kongres Societas Humboldtiana Polonorum składał się z pięciu sesji tematycznych poświęconych kilku aspektom starzenia się: medycznemu, technologicznemu, kulturowemu, socjo-ekonomicznemu i prawnemu, pod przewodnictwem 20 zaproszonych wykładowców, światowej sławy specjalistów, głównie z Niemiec i Polski. Wśród zaproszonych ekspertów znalazł się m.in. Klaus von Klitzing, fizyk, laureat nagrody Nobla z 1985 roku, dyrektor i członek rady naukowej Instytutu Maxa Plancka w Stuttgarcie.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także