Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rośnie liczba pacjentów wymagających pomocy urologa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 kwietnia 2017 14:58

Rośnie liczba pacjentów wymagających pomocy urologa - Obrazek nagłówka
Fot. WSS Olsztyn
Pierwszy zabieg urologiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

Operację usunięcia guza nerki wykonał dr n.med. Zbigniew Purpurowicz, specjalista urolog, któremu asystowali lekarze: Katarzyna Pietraszewska i Kacper Fiedorowicz. Pacjent, 34-letni mieszkaniec Węgorzewa, czuje się dobrze.

– To zabieg małoinwazyjny, organooszczędny. U chorego przypadkowo wykryto guz w badaniu USG, potwierdzonym następnie badaniem tomograficznym - mówi dr Purpurowicz.

Operacja polegała na laparoskopowym usunięciu guza prawej nerki z oszczędzeniem miąższu nerki.
Zabieg wykonano w ramach Systemu Obsługi Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), czyli szybkiej terapii onkologicznej.
Dr Zbigniew Purpurowicz wyjaśnia, że pierwszy zabieg urologiczny wykonany w Szpitalu Wojewódzkim, to skutek starań o stworzenie drugiego w Olsztynie ośrodka wykonującego takie operacje. 

- W Olsztynie w latach 50. ub. stulecia w Szpitalu Miejskim powstał oddział urologii, który pełnił rolę oddziału wojewódzkiego. Mimo wzrastającej liczby chorych urologicznych był jedynym w stolicy regionu oddziałem niosącym pomoc pacjentom z chorobami układu moczowego u kobiet i moczowo-płciowego u mężczyzn. Potrzeba utworzenia drugiego oddziału urologii dojrzewała od dawna - mówi dr Purpurowicz  - W ostatnim okresie narasta lawinowo liczba chorych wymagających pomocy urologicznej: to osoby z rakiem prostaty, pęcherza, nerki oraz chorzy z kamicą układu moczowego. Impulsem do działań stała się inicjatywa organizacji pacjenckich oczekujących od organizatorów służby zdrowia zwiększenia dostępności do leczenia urologicznego. Jako konsultant wojewódzki w dziedzinie urologii odpowiadający za poziom medyczny udzielanych świadczeń, byłem zobowiązany do podjęcia działań w tym kierunku. Dzięki zrozumieniu problemów urologicznych przez panią Irenę Kierzkowską, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego moje starania zaczęły przynosić efekty. 

Potrzeba utworzenia oddziału urologii w Szpitalu Wojewódzkim została zaakceptowana przez władze samorządowe województwa i wojewodę oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego powstanie zostało ujęte w mapowaniu potrzeb zdrowotnych regionu. 

- Oczekiwania pacjentów zmobilizowały do podjęcia już teraz zabiegów operacyjnych w Szpitalu Wojewódzkim. Efektem tego było wykonanie wyżej wymienionego zabiegu – mówi dr Purpurowicz - Nowoczesna urologia to urologia małoinwazyjna, czyli operacje wykonywane laparoskopowo lub robotycznie oraz endoskopia. Moim marzeniem jest stworzenie takiego oddziału w Szpitalu Wojewódzkim. Jego potencjał, który tworzą m.in. oddział nefrologii, dział diagnostyki obrazowej, oddział chirurgii naczyniowej i oddział transplantologii pozwolą nowocześnie leczyć wspólnie najtrudniejsze przypadki. 

Do czasu zmian w finansowaniu ochrony zdrowia, które mają zacząć obowiązywać w październiku 2017 r. w Szpitalu Wojewódzkim będą wykonywane zabiegi w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Takie operacje będą wykonywać także sześciu innych urologów. 

- Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie oddział urologiczny w Szpitalu Wojewódzkim zacznie działać od stycznia 2018 r. – mówi dr Zbigniew Purpurowicz. - Uruchomienie przyszpitalnej poradni urologicznej planowane jest w drugim kwartale 2017 r. NFZ ma w najbliższym czasie ogłosić konkurs na świadczenie tych usług. 

żródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także