Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rusza Konkurs – „Opiekun Seniora 2018”!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 kwietnia 2019 13:25

Rusza Konkurs – „Opiekun Seniora 2018”! - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rozpoczęła się pierwsza edycja konkursu Opiekun Seniora 2018. Celem inicjatywy jest cykliczne nagradzanie najbardziej profesjonalnych i zaangażowanych wolontariuszy i opiekunów osób starszych.


O tytuł Opiekun Seniora 2018 roku mogą się ubiegać pracownicy służby zdrowia: lekarze rodzinni, pielęgniarki, geriatrzy, a także działacze społeczni, których aktywność znacząco wpływa na poprawę jakości życia niesamodzielnych seniorów.
Organizatorem konkursu Opiekun Seniora 2018 jest wydawca portalu „Czas dla Seniora” oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier”. Ambasadorką konkursu została Beata Tadla, a partnerem merytorycznym firma Promedica24.
Opiekun seniora: zawód przyszłości

Żyjemy w czasach gwałtownych zmian demograficznych - Europa już niebawem będzie najstarszym kontynentem świata, a Polska najstarszym krajem Europy. Blisko jedna czwarta mieszkańców Polski to osoby po 60-tym roku życia. W ciągu dekady
w wiek senioralny wejdzie już co trzeci mieszkaniec naszego kraju. Długość życia stale wzrasta, ale dodatkowe lata życia wiążą się także z wyzwaniami zdrowotnymi typowymi dla wieku senioralnego: dolegliwościami i schorzeniami związanymi z wiekiem, ale także
z samotnością.

Starzenie się społeczeństwa rodzi wiele potrzeb w obszarze opieki - zarówno
w kontekście usług opiekuńczych, kompetencji opiekunów oraz zmian w służbie zdrowia
i opiece socjalnej. To jednocześnie czas, w którym znacząco wzrasta potencjał
i profesjonalizacja zawodu opiekuna osób starszych i niesamodzielnych. „Praca ze starszym pacjentem wymaga wiele cierpliwości, zrozumienia, zaangażowania i ciepła w kontakcie z podopiecznym, a jednocześnie nie jest zajęciem wysokodochodowym. Dlatego pokazanie
i uhonorowanie takich osób, cichych bohaterów, jest nakazem naszych czasów” – uważa
Prof. Tomasz Kostka, Konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Idea konkursu

Konkurs Opiekun Seniora Roku powstał po to, aby podkreślić wagę opieki nad Seniorami, zwrócić uwagę społeczną na rolę i zawód opiekuna seniorów oraz przede wszystkim - uhonorować najbardziej profesjonalnych, oddanych i zasłużonych opiekunów oraz przyjaciół seniorów w Polsce. „Chcemy poznać najwspanialszych Opiekunów Seniorów i pokazać ich światu, by zainspirowali innych, a swoją postawą dodali sił tym, którzy przeżywają trudne chwile. Jeśli dobrze się rozejrzymy pewnie każdy z nas znajdzie w swoim otoczeniu kogoś, kto opiekuje się seniorem. Pokażcie nam ich! A my opowiemy o nich innym” – namawia Monika Wysocka, Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, który organizuje konkurs.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w trzech kategoriach:

1. Opiekun Seniorów – osoba wykonująca zawód opiekuna w sposób niezwykle zaangażowany, ciesząca się sympatią i uznaniem wśród podopiecznych, a także wysoko oceniana przez pracodawców, pobierająca za swoją pracę wynagrodzenie.

2. Wolontariusz – osoba opiekująca się seniorami dobrowolnie i bez wynagrodzenia, podejmująca działalność na rzecz innych. Wyróżniająca się empatią i wyjątkowym podejściem do swoich podopiecznych.

3. Przyjaciel Seniora - kategoria uwzględniająca pracowników służby zdrowia. To miejsce dla zasłużonego lekarza rodzinnego, pielęgniarki, geriatry, działacza społecznego, którego działanie wpływa na poprawę jakości życia niesamodzielnych seniorów.

„Uznaliśmy, że trzeba pokazać ich trud i publicznie docenić podejmowany wysiłek. Osoby starsze, tak jak każdy z nas, pozostają ludźmi spragnionymi miłości, bliskości
i szacunku. Dlatego tak ważne jest, by seniorzy, zdani na pomoc innych, spotkali na swojej drodze przepełnionego czułością i empatią opiekuna. Znamy takie osoby - niech usłyszy o nich świat! Gorąco zachęcam wszystkich do udziału w naszym konkursie” – mówi Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

Eksperckie Jury

Aby zgłosić do konkursu opiekuna bądź wolontariusza, należy wysłać zgłoszenie poprzez formularz zamieszczony na stronie www.opiekunseniora2018.pl
Organizatorzy konkursu wyłonią 15 kandydatów (po 5 osób w każdej kategorii). Ich profile pojawią się na stronie Konkursu. O ostatecznym wyborze laureatów w każdej kategorii zadecyduje Jury w składzie:
• Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Fundacji „Porozumienie bez Barier”
• prof. Tomasz Kostka, Konsultant Krajowy w dziedzinie geriatrii
• prof. Maria Barcikowska, Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej
i Klinicznej PAN, kierownik Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych CUN IMDiK PAN
• prof. Barbara Bień kierownik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku, konsultant województwa podlaskiego w dziedzinie geriatrii
• Celina Maciejewska, Rzecznik ds. seniorów
• Marta Parafińska, Dyrektor Operacyjny, Promedica24
• Monika Wysocka, Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, współorganizator konkursu

„Głęboko wierzę w ideę łączenia pokoleń. Jestem przekonana, że możemy wiele się od siebie nauczyć. Mam stały kontakt z seniorami, którzy wciąż mają marzenia, wierzą, że wiek to wyłącznie stan umysłu, chcą się rozwijać i nie zamierzają siedzieć pod kocem w domu! Potrafią dać mi tyle energii, tyle ciepłych myśli, tyle inspiracji… Nie zamykajmy się na seniorów, a naprawdę wszyscy na tym skorzystamy” – przekonuje dziennikarka Beata Tadla, ambasadorka konkursu.
Więcej informacji o konkursie na: www.opiekunseniora2018.pl

Więcej o portalu „Czas dla Seniora”

„Czas dla Seniora” to nowy portal uruchomiony z myślą o Seniorach i ich opiekunach. Powstał by dostarczać im bieżących informacji, doradzać, a także inspirować do działania. Ale przede wszystkim, aby pokazać im, że nie są sami ze swoimi problemami.

Zgłoszenia można przesyłać do 21 kwietnia 2019 roku za pośrednictwem strony internetowej www.opiekunseniora2018.pl.

Źródło: Informacja prasowa

Zobacz także