Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Szpitale pediatryczne dostały wsparcie z Funduszu Medycznego

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 4 października 2022 12:16

Szpitale pediatryczne dostały wsparcie z Funduszu Medycznego - Obrazek nagłówka
fot. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Ponad 3,1 mld zł trafi do 14 szpitali leczących dzieci. Dzięki pieniądzom przeznaczonym na inwestycje ma się zwiększyć komfort opieki nad małymi pacjentami. Rozstrzygnięty został pierwszy konkurs w ramach Funduszu Medycznego.

–To są środki ze specjalnego źródła, po to aby przyspieszyć diagnostykę i leczenie dzieci. Kwota ponad 3 mld zł trafi na inwestycje z przeznaczeniem dla dzieci – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Pieniądze z Funduszu były dotychczas przeznaczane głównie na leczenie i ratowanie życia dzieci. W sumie wydano około 550 mln zł, z czego niemal 100 mln zł Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ratunkowy dostęp do technologii lekowych.

– Jeszcze nie było konkursu na tak ogromną kwotę. Początkowo przeznaczyliśmy na niego 2 mld zł. Z uwagi na duże zainteresowanie zwiększyliśmy pulę środków do ponad 3 mld zł – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II otrzyma 168 mln zł na projekt kompleksowej modernizacji wraz z rozbudową klinicznego szpitala pediatrycznego. Fundusz Medyczny pokryje w tym przypadku całość inwestycji. Pieniądze z Funduszu zostaną tez przeznaczone m.in. na utworzenie interdyscyplinarnego centrum leczenia i diagnostyki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie czy utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. prof. T. Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Z kolei Centralny Szpital Kliniczny otrzymał ponad 100 mln zł na przebudowę i doposażenie Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii przy ul. Spornej w Łodzi oraz na utworzenie w tym mieści Ponadregionalnego Ośrodka Onkologii Dziecięcej w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym.

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na wsparcie infrastruktury strategicznych podmiotów udzielających świadczeń onkologicznych. Łącznie w latach 2021-2029 z Funduszu Medycznego Ministerstwo Zdrowia wydatkuje 40 mld zł.

oprac. na podst.: gov.pl

Zobacz także