Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

WHO aktualizuje zalecenia dotyczące harmonogramu szczepień przeciwko HPV

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 21 grudnia 2022 12:56

WHO aktualizuje zalecenia dotyczące harmonogramu szczepień przeciwko HPV - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W nowym stanowisku, opublikowanym w zeszłym tygodniu, Światowa Organizacja Zdrowia zaktualizowała zalecenia dotyczące szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). W Polsce wciąż nie ma narodowego programu szczepień, ale prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym, która pozwoli finansować z tych pieniędzy szczepienia zalecane.

Jak wskazuje WHO, niepokojącym zjawiskiem jest notowany w ostatnich latach spadek liczby szczepień przeciwko HPV na całym świecie. W latach 2019-2021 zasięg pierwszej dawki szczepienia przeciwko HPV spadł o jedną czwartą. WHO zaleca teraz jedno lub dwudawkowy schemat dla dziewcząt w wieku 9-14 lat oraz dla dziewcząt i kobiet w wieku 15-20 lat, a także dwie dawki w odstępie 6 miesięcy dla kobiet w wieku powyżej 21 lat. Podstawową grupą docelową szczepień są dziewczęta w wieku 9-14 lat, przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Tymczasem w Polsce, pomimo licznych zapowiedzi, a także założeń Narodowej Sieci Onkologicznej, wciąż nie ma narodowego programu szczepień przeciw HPV. W ubiegły czwartek (15.12.) prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym, w której jest napisane, że Ministerstwo Zdrowia ma prawo sfinansować z niego szczepienia zalecane. W ocenie wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, w drugim kwartale przyszłego roku mogłyby być już zaszczepione przeciw HPV pierwsze osoby. Programy bezpłatnych szczepień są już natomiast realizowane przez poszczególne samorządy z własnych budżetów. Tak jest na przykład w Gdańsku, w którym bezpłatne szczepienia są dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat.

Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet, a ponad 95 proc. przypadków raka szyjki macicy jest spowodowanych przez HPV przenoszone drogą płciową. Zapobieganie rozwojowi raka szyjki macicy poprzez zwiększanie dostępu do skutecznych szczepionek jest bardzo ważnym krokiem w łagodzeniu niepotrzebnych chorób i zgonów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także