Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Zwyrodnieniu plamki żółtej można zapobiec. Jak?

MedExpress Team

Renata Furman

Opublikowano 10 marca 2017 10:20

Zwyrodnieniu plamki żółtej można zapobiec. Jak? - Obrazek nagłówka
Prof. Marek Rękas krajowy konsultant ds. okulistyki przekonuje, że profilaktyka może przyczynić się do mniejszej zachorowalności na choroby wzroku.

Zachodnie społeczeństwa starzeją się w bardzo szybkim tempie. Dotyka to też polskiej populacji. Proszę powiedzieć, jeśli chodzi o choroby wzroku, jakie schorzenia  najczęściej dotykają osoby nie koniecznie w podeszłym wieku, bo powiedzmy 50 plus?

Jeżeli chodzi o osoby, które ukończyły 50 lat, to przede wszystkim są to choroby takie jak AMD, zaćma, jaskra i choroby zakrzepowe siatkówki. AMD to choroba najczęstsza w krajach rozwiniętych, do których my też się zaliczamy. W Polsce to 200 tysięcy ludzi choryjących na zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem, postać wysiękowa. Nowych zachorowań rocznie mamy ok. 20 tysięcy. Pozostała populacja ludzi jest w różnym zaawansowaniu tej choroby. Jaskra to bardzo duży problem – 2 procent populacji choruję na tę chorobę w Polsce. Jest to choroba dosyć trudna w rozpoznaniu, bo mamy dwie postacie tej choroby z otwartym kątem, bezobjawową, gdzie wymagany jest skryning u pacjentów w celu rozpoznania, oraz z zamykającym się kątem, gdzie objawy manifestują się nagle w postaci bólu. I w brew pozorom ta choroba jest łatwiejsza w rozpoznaniu, bo pacjent zgłasza się na ostry dyżur. Jako następną jednostkę chorobową trzeba wymienić zaćmę, sztandarowe schorzenie soczewki oka, która doprowadza do upośledzenia widzenia. Na szczęście zaćma jest odwracalna. Pod warunkiem, że w jak najszybszym tempie uda się przeprowadzić operację. I oczywiście problemy systemowe z tym związane, bo ta choroba chirurgicznie obejmuje 250 tysięcy operacji w Polsce.

Czy my możemy zapobiegać tym chorobom? Myślę o nas, potencjalnych pacjentach. Jaką profilaktykę stosować? Jaki tzw. zdrowy tryb życia może nam w tym pomóc, by nie zachorować na schorzenia wzroku?

Na niektóre czynniki mamy wpływ np. na odżywianie, dbanie o swoją kondycję fizyczną i odpowiednią masę ciała, eliminowanie cukrów i obciążających nas pokarmów wysokoenergetycznych z diety, kiedy nasza praca nie wymaga wysokiego zapotrzebowania w energię. To są rzeczy, które mają wpływ na AMD, na występowanie lub nie cukrzycy oraz palenie tytoniu w nałogowy sposób, mogące uszkadzać plamkę.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także