Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Marek Rękas: Udało się rozwiązać problem chorób populacyjnych, ale okulistyka mierzy się z kolejnymi wyzwaniami

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 grudnia 2023 14:56

Prof. Marek Rękas: Udało się rozwiązać problem chorób populacyjnych, ale okulistyka mierzy się z kolejnymi wyzwaniami - Obrazek nagłówka
Rozmowa z prof. Markiem Rękasem, konsultantem krajowym ds. okulistyki.

Jak okuliści oceniają kończący się rok?

Okulistyka ma się moim zdaniem dobrze. Są jednak dalsze zadania do zrobienia. To, że się rozwiązał problem z zaćmą i dużymi, populacyjnymi chorobami, takimi jak AMD czy DME, nie znaczy jeszcze, że nie ma wyzwań bardziej szczegółowych. To na przykład ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w której musi być zwiększona dostępność dla leczenia chorób rzadkich. Zwiększyliśmy też dostępność leczenia nowotworów ocznych. W Wojskowym Instytucie Medycznym otworzyliśmy trzeci w Polsce ośrodek onkologiczny. Średni czas oczekiwania to dzięki temu ok. trzech tygodni, co jest rewelacyjnym wynikiem.

Przed nami wyzwania związane ze szkoleniem. Został wprowadzony od stycznia nowy program specjalizacji, nowe zasady akredytacji. Ośrodki właśnie się akredytują na tych zasadach. Zobaczymy, jakie będą wyniki i dalsze decyzje co do szkolenia. Muszą one zapadać, bo w przyszłości chcemy szkolić umiejętności z okulistyki. Musimy wytypować te ośrodki, które się tym zajmą. Oznacza to też zapewnienie finansowania.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.