Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zarobki lekarzy: Raport oferowanych stawek

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 grudnia 2022 08:42

Zarobki lekarzy: Raport oferowanych stawek - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Właśnie ukazał się drugi raport „Lekarze - oferty pracy”. Autorzy opracowania przeanalizowali stawki za pracę lekarzy na podstawie danych przekazanych przez lekarzy oraz ofert pracy za okres I, II i III kw. 2022. Partnerem raportu jest OZZL, Region Mazowiecki.

Według „Raportu LOP” przygotowywanego na podstawie ofert zgłaszanych na platformie społecznościowej „Lekarze- oferty pracy”, średnia oferta pracy dla lekarzy (dla wszystkich województw) sukcesywnie uległa niewielkiemu wzrostowi i wynosi w:

I kwartale 2022 r, - 168,11 zł za godz.

II kwartale 2022 r. - 181,95 zł za godz.

w III kwartale 2022 r. - 185,17 zł za godz.

Zważywszy na inflację, która w styczniu 2022 r. wynosiła 9,4%, a we wrześniu przekroczyła 17% sprawia, że realna wartość nabywcza oferowanego wynagrodzenia jest nawet niższa.

W II i III kwartale 2022roku nadal najwyższe stawki oferowała AOS (242,39 zł za godzinę). Z punktu widzenia wysokości oferowanych stawek w specjalizacjach niekwestionowana w pierwszym kwartale królowa stawek urologia zdecydowanie się już wysyciła. Na prowadzenie wychodzi aktualnie stabilna przez dwa kwartały endokrynologia.

Rynek pracy lekarzy ulega na naszych oczach znaczącej transformacji i choć zarysowuje się już pewien trend, nie można nazywać go na razie ani stabilnym, ani przewidywalnym. Często oferowane ceny są wypadkową podaży i braku popytu w danym miejscu, ale nie opisem rynku – komentuje Anna Gołębicka – ekonomistka, strateg komunikacji i zarządzania.

Najwyższe wynagrodzenia oferuje się lekarzom chcącym pracować w największych miastach. Z punktu widzenia geograficznego - najlepsze propozycje wynagrodzenia statystycznie oferowano lekarzom w województwie dolnośląskim (209.02 zł), najniższe natomiast w świętokrzyskim (125 zł). Nadal utrzymuje się trend do lepszych ofert w województwach zachodnich. Coraz częściej na LOP pojawiają się oferty procentowe (procent dla lekarza od ceny wizyty), co świadczy o zmieniającym się modelu wynagradzania oraz oferty lekarzy.

Obserwując komentarze i oferty pracy należy sobie postawić pytanie czy nie zbliżamy się do okresu, kiedy znaczenie zaczną nabierać benefity pozapłacowe. Płaca jest ważnym elementem – ale nie jedynym. Ważna jest atmosfera i rzeczywista możliwość leczenia pacjenta - komentuje lek. Mateusz Czyżycki, neurolog, współzałożyciel LOP. O ile same stawki są wciąż bardzo zróżnicowane to wyraźnie widać, że na rynek wchodzi nowe pokolenie, które będzie częściej zmieniać pracę, a warunki płacowe nie będą jedynymi determinantami wyboru – dodaje Anna Gołębicka.

W aktualnych analizach wykorzystano 415 kwotowych ofert pracy z okresu IV-VI 2022 r. oraz 461 ofert z okresu VII-IX 2022 r.

Partnerem drugiej edycji raportu jest OZZL - Region Mazowiecki.

Podejmując współpracę przy przygotowaniu „Raportu LOP” pragniemy przekazać naszym koleżankom i kolegom bardzo ważny zasób - rzetelną informację. Obecny raport jest wyjątkowym, na tle innych opracowań, źródłem wiedzy dla lekarek i lekarzy. Nie stanowi on zestawienia wynagrodzeń, a pokazuje propozycje „na stole", do wzięcia od ręki. Zamiast gołębia na dachu, podajemy jakiego wróbla mamy w garści.

Podane stawki ofert to dla lekarza konkretny argument podczas negocjacji w trakcie rozmowy o pracę lub renegocjację z obecnym pracodawcą. Szczegółowe dane dotyczące województwa, specjalizacji oraz stopnia zawodowego pozwalają naszym koleżankom i kolegom prawidłowo zorientować się w obowiązujących „cenach rynkowych" swojej pracy i uniknąć płacy poniżej jej wartości – podkreśla Joachim Budny, przewodniczący Zarządu Regionu Mazowieckiego OZZL.

*Podane stawki podano w wartościach brutto.

Źródło: OZZL

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także