Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rada ds. Leczenia Niepłodności pod znakiem zapytania

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 października 2019 12:54

Rada ds. Leczenia Niepłodności pod znakiem zapytania  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do resortu zdrowia w związku z niepowołaniem Rady ds. Leczenia Niepłodności, który to obowiązek wynika z art. 72 ustawy o leczeniu niepłodności. Podsekretarz stanu w MZ odpowiada, że obecnie nie są prowadzone prace zmierzające do jej powołania.

Z art. 72 ustawy o leczeniu niepłodności z dnia 25 czerwca 2015 r. wynika, że Rada ds. Leczenia Niepłodności ma być organem opiniodawczo-doradczym ministra zdrowia. W skład Rady mają wchodzić eksperci z różnych dyscyplin naukowych, głównie prawa, medycyny, filozofii, a także etyki. Zgodnie z ustawą, skład rady zarówno powołuje, jak i odwołuje właściwy minister.

Zadania Rady ds. Leczenia Niepłodności:

  • opracowywanie i opiniowanie projektów aktów normatywnych i innych dokumentów w zakresie leczenia niepłodności,
  • podejmowanie działań informacyjnych dotyczących m.in. czynników wpływających na potencjał rozrodczy człowieka czy metod leczenia niepłodności,
  • upowszechnianie standardów postępowania oraz zasad deontologicznych w zakresie leczenia niepłodności, w tym stosowania procedur medycznie wspomaganej prokreacji.

Rzecznik Praw Obywatelskich od wielu lat podejmuje problematykę leczenia niepłodności oraz szereg działań odnośnie dostępu do aktualnych terapii czy kwestii finansowania metody in vitro. W związku z niepowołaniem Rady ds. Leczenia Niepłodności interweniował już w 2017 roku. Ówcześnie resort zdrowia tłumaczy, że nie planuje jej powołania. Pytanie wróciło w bieżącym roku, ponieważ zdaniem RPO brak powołanej Rady ds. Leczenia Niepłodności osłabia przestrzeganie praw obywatelskich, czym pozbawia skuteczność przepisów ustawy.

Co więcej, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej jakości świadczeń zdrowotnych, a także ciągłego upowszechniania wiedzy wśród lekarzy, w zakresie leczenia tego schorzenia. Rada pozwoliłabym na kompleksowe podejście do problematyki.

RPO 17 września br. wystosował pismo do MZ. Resort odpowiedział:

- Uprzejmie informuję, iż obecnie nie są prowadzone prace zmierzające do jej powołania - odpowiedział Maciej Miłkowski, podsekretarza stanu w MZ.

Źródło: RPO

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także