Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Stanowisko PNRL ws. powstrzymania zjawiska dyskryminacji i szykanowania w związku z epidemią koronawirusa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 czerwca 2020 08:40

Stanowisko PNRL ws. powstrzymania zjawiska dyskryminacji i szykanowania w związku z epidemią koronawirusa - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu 18 czerwca 2020 r. przyjęło stanowisko w sprawie powstrzymania zjawiska dyskryminacji i szykanowania w związku z epidemią koronawirusa. Poniżej zamieszczamy jego treść.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z niepokojem przyjmuje kolejne informacje o szerzącym się zjawisku szykanowania i dyskryminacji spowodowanym epidemią koronawirusa oraz innych przejawach naruszania godności osób, w szczególności wykonujących zawód lekarza i lekarza dentysty i inne zawody medyczne.

Szykanowanie i wykluczenie dotykają w dużej mierze personelu medycznego i ich bliskich, ale nie tylko, bowiem w ostatnim czasie można obserwować agresję skierowaną również przeciwko innym grupom zawodowym, mieszkańcom regionów w większej skali dotkniętych epidemią, czy tej części społeczeństwa, która ze względu na wiek i stan zdrowia jest bardziej narażona na ciężki przebieg i skutki choroby.

Samorząd lekarski od samego początku epidemii zdecydowanie i konsekwentnie reaguje na przejawy dyskryminowania i ostracyzmu, które miały miejsce w społecznościach lokalnych – w pracy, szkole, miejscu zamieszkania, a także w mediach społecznościowych, w wystąpieniach publicznych celebrytów, w wypowiedziach przedstawicieli władz samorządowych, a nawet w niektórych propozycjach legislacyjnych.

Samorząd lekarski reaguje także zawsze, gdy zachodzi potrzeba napiętnowania zjawiska hejtu i wsparcia lekarzy w walce z wszelkiego rodzaju poniżaniem w oczach opinii publicznej.

Nigdy nie należy godzić się, aby ludzie byli w jakikolwiek sposób szykanowani ze względu na wyższe niż u innych ryzyko zakażenia. Takiej postawy, wolnej od uprzedzeń, oczekujemy od wszystkich obywateli, również od innych lekarzy, niezależnie od piastowanych przez nich funkcji publicznych. Dystans społeczny i ostrożność w kontaktach z innymi osobami, jak najbardziej uzasadniony i zalecany w czasie epidemii, nie powinien być powodem do budowania atmosfery niechęci czy wykluczenia wobec innych osób, a tym bardziej nie może uzasadniać stosowania gróźb, obelg czy uwłaczania czyjejkolwiek godności.

Samorząd lekarski sprzeciwia się także bezpardonowym i pełnym nienawiści atakom na lekarzy, zarówno tych, którzy udzielają świadczeń zdrowotnych, jak i tych, którzy sprawują funkcje publiczne. Należy wyraźnie odróżnić prawo do zabierania głosu w sprawach publicznych i prawo do krytyki, które są istotnym i niepodważalnym atrybutem społeczeństwa demokratycznego, od dyskredytowania, zniesławiania i pomawiania, na które nie może być przyzwolenia środowiska lekarskiego.

Sprzeciwiamy się również atakom na środowisko lekarskie jako całość, w sytuacjach gdy naukowe argumenty dotyczące epidemii koronawirusa, mające oparcie w aktualnej wiedzy medycznej, są zwalczane przez oponentów za wszelką cenę, często poprzez oskarżenia o rzekomą nieuczciwość, kierowanie się interesem ekonomicznym przez lekarzy i obwinianie ich za skutki epidemii.

Każdy temat może być przedmiotem poważnej dyskusji, ale tylko wtedy, gdy wiąże się z odpowiedzialnością za słowo i czyny. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nie godzi się na eksponowanie w przestrzeni publicznej takiej formy dyskursu, w której argumenty merytoryczne i opinie autorytetów w danej dziedzinie są stawiane na równi z informacjami pseudomedycznymi, niepopartymi żadną wiedzą naukową.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oczekuje odważnych i zdecydowanych działań uprawnionych organów państwa wobec opisanego negatywnego zjawiska dostrzegając w nim poważne zagrożenie społeczne, w szczególności zaś oczekuje, aby organy te nie uchylały się od ścigania zachowań, które godzą w dobra osobiste osób zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa lub mogą być traktowane jako przejaw dyskryminowania kogokolwiek ze względu na sytuację epidemiczną, tak pojedynczych obywateli, osób publicznych, jak i całych zbiorowości, w tym osób wykonujących zawody medyczne reprezentowanych przez swoje samorządy zawodowe.

Źródło: NIL

Tematy

nil

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.