Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Chiny

Ograniczenie liczby aborcji z powodów „niemedycznych”

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 września 2021 10:41

Ograniczenie liczby aborcji z powodów „niemedycznych” - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rząd Chin poinformował, że planuje zmniejszyć ilość aborcji wykonywanych w „celach niemedycznych”. Ma to na celu zwiększenie spadającego od kilku lat wskaźnika urodzeń w Chinach.

Aborcje tylko w powodów medycznych?

Chociaż Chiny pozostają najbardziej zaludnionym krajem na świecie, ostatni spis ludności wykazał, że wzrost liczby ludności w latach 2011-2020 był najwolniejszy od 50 lat. Badania pokazują również, że może on jeszcze bardziej zwolnić w ciągu najbliższych kilku lat.

Dlatego właśnie rząd Chiński zapowiedział nowe przepisy, które będą utrudniać przeprowadzanie aborcji w przypadkach, kiedy nie jest ona niezbędna z powodów medycznych np. w momencie zagrożenia życia matki lub płodu.

Chiny wcześniej wprowadziły rygorystyczne przepisy zabraniające aborcji selektywnej ze względu na płeć – w przypadku gdy nie jest ona taka jaką preferują rodzice. Władze ostrzegały również w 2018 r., że stosowanie aborcji w celu zakończenia niechcianych ciąż jest szkodliwe dla ciał kobiet i może powodować bezpłodność. Rada Stanu stwierdziła, że ​​nowe wytyczne będą również miały na celu poprawę ogólnego dostępu kobiet do usług opieki zdrowotnej przed ciążą.

Dane Narodowej Komisji Zdrowia wykazały, że w latach 2014-2018 miało miejsce średnio 9,7 miliona aborcji rocznie, co stanowi wzrost o około 51% w porównaniu ze średnią z lat 2009-2013 pomimo złagodzenia polityki planowania rodziny w 2015 roku. Dane nie precyzują, jak wiele z tych był przeprowadzanych z powodów medycznych.

Koniec polityki 2+2

Chiny przez lata były znane z kontrowersyjnej polityki, która zakazywała rodzinom posiadania więcej niż jedno dziecko. W 2016 roku rząd zluzował te obostrzenia, pozwalając na posiadanie dwójki potomstwa. Teraz chińskie małżeństwa będą mogły mieć trójkę dzieci.

Wszystkie te działania mają służyć wprowadzeniu nowej polityki mającej na celu zachęcanie rodzin do posiadania większej liczby dzieci.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także