Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Polscy aptekarze wspierają Ukraińców- nie będzie problemu z wydaniem leków

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 lutego 2022 12:38

Polscy aptekarze wspierają Ukraińców- nie będzie problemu z wydaniem leków - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy potrzebują dostępu do leków na receptę, mogą liczyć na pomoc polskich aptekarzy. Farmaceuci obniżają ceny leków, a niektórzy sami za nie płacą.

W komunikacie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 25 lutego br. czytamy: "Farmaceuta pracujący w aptece lub punkcie aptecznym w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta, jest uprawniony do wystawienia recepty na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp (z zastrzeżeniem środków kontrolowanych)." Nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę i uciekających do Polski obywateli Ukrainy. Dzięki takiej decyzji GIF, uchodźcy wojenni będą mogli kupić potrzebne leki w polskich aptekach nawet w przypadku, gdy nie będą posiadali na nie recepty.

"Recepta farmaceutyczna wystawiana jest elektronicznie i musi zawierać dane wyszczególnione w art. 96a ust. 1 [...] oraz przyczynę wydania leku. Wyżej wymienione recepty
realizowane są z pełną odpłatnością – 100% i wymagane jest ich ewidencjonowanie." Z kolei w przypadku, gdy nie ma dostępu do elektronicznego systemu wydawania recept i nie można ustalić tożsamości pacjenta, będącego w zagrożeniu życia, farmaceuta może wystawić receptę w formie papierowej.

Jak donosi dziennik "Rzeczpospolita", farmaceuci chcąc pomóc Ukraińcom, coraz częściej obniżają ceny leków, rezygnując z marży. Zdarzają się przypadki, kiedy aptekarze, by udostępnić lek pacjentom, sięgają do własnej kieszeni i pokrywają koszty.

Wśród najczęściej kupowanych środków medycznych znajdują się m.in. leki przeciwbólowe, bandaże, płyny do dezynfekcji. A wśród preparatów kupowanych na receptę pojawiają się np. roztwory adrenaliny w penie.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej przyznał, że jest dumny z postawy polskich farmaceutów.

Źródło: Rzeczpospolita

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.