Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ratownicy: Nie można żądać od ratowników medycznych pracy do 67 roku życia!

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 7 kwietnia 2015 07:00

Ratownicy: Nie można żądać od ratowników medycznych pracy do 67 roku życia! - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
O specyfice zawodu ratownika medycznego i problemie wieku emerytalnego dla tej grupy zawodowej mówi nam Ireneusz Szafraniec, rzecznik Polskiej Rady Ratowników Medycznych.
[caption id="attachment_28258" align="alignnone" width="620"]Thinkstock/FPM Thinkstock/FPM[/caption]

 

O specyfice zawodu ratownika medycznego i problemie wieku emerytalnego dla tej grupy zawodowej mówi nam Ireneusz Szafraniec, rzecznik Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Czy ratownik medyczny w wieku 67 lat nie będzie zagrożeniem dla pacjentów?

Problem wieku emerytalnego ratowników medycznych w Polsce (67 r.ż.) nie jest dotychczas uciążliwy i przez to niezauważalny. Zawód nasz jest młodym zawodem i w związku z tym dużą grupę ratowników medycznych tworzą ludzie w stosunkowo młodym wieku, którzy, wydawać by się mogło, nie zwracają uwagi na problem ich przyszłości emerytalnej. Problem jednak zacznie narastać, w chwili gdy dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie zaczną przekraczać barierę 55-60 rż. Niestety ustawodawcy nie zauważają tego problemu, chyba, że bezpieczeństwo obywateli jest dla nich wartością marginalną.

Na czym polega specyfika zawodu ratownika medycznego?

Specyfika wykonywania medycznych czynności ratunkowych przez ratownika medycznego w systemie państwowe ratownictwo medyczne, polega na pełnym zaangażowaniu w udzielaniu pomocy drugiemu człowiekowi, w walce o jego życie czyli największą wartość.

Wymaga to dużej sprawności psycho-fizycznej o każdej porze dnia i nocy w różnych warunkach atmosferycznych.

Ratownik medyczny musi być w każdym momencie pełnienia swoich obowiązków maksymalnie skoncentrowany, nie może pozwolić sobie na popełnienie najdrobniejszego błędu, którego skutki mogą być dramatyczne dla pacjenta jak również dla zespołu.

Każde zgłoszenie niesie za sobą dreszcz emocji powodujący stres, który często jest negatywny. Czas reakcji musi być jak najszybszy i adekwatny do powodu wezwania.
Np. ratownik-kierowca w kilkadziesiąt sekund musi być maksymalnie skoncentrowany na prowadzeniu ambulansu. Drugi członek zespołu już w trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia musi się przygotować merytorycznie oraz psychicznie do specyfiki danego zdarzenia.

Praca ratowników to nie tylko obciążenie psychiczne, ale przede wszystkim obciążenie fizyczne. W większości ratownicy pracują w zespołach dwuosobowych, powoduje to duże obciążenie fizyczne, zwłaszcza w trakcie prowadzenia długotrwałej resuscytacji bądź przenoszenia poszkodowanego. W związku z tym najczęstszymi dolegliwościami, jakie dotykają ratowników medycznych są choroby układu kostno-stawowego. Kolejne dolegliwości związane są z układem krążenia. Ciągły stres w pracy, napięcie nerwowe, bycie świadkiem śmierci i ludzkich tragedii powoduje nadciśnienie tętnicze, choroby serca. Zdarzają się również choroby nerwowe a coraz częściej spotykamy się z problemem wypalenia zawodowego ratowników.

Aby sprostać tak dużym obciążeniom psychicznym i fizycznym, nie można żądać od ratowników medycznych pracy do 67 r.ż. Budzi to duże obawy, że nie będziemy w stanie sprostać tak odpowiedzialnemu i ciężkiemu zadaniu, jakim jest ratowanie życia ludzkiego
z pełnym zaangażowaniem. Nie mamy gwarancji, że nie staniemy się zagrożeniem dla pacjentów i samych siebie będąc nie w pełni zdrowym.

Jakie są oczekiwania ratowników medycznych odnośnie wieku emerytalnego?

Grupy zawodowe podległe MSWiA w związku ze specyfiką ich pracy, posiadają przywileje emerytalne, które gwarantują im pełną sprawność i wykonywanie obowiązków zawodowych na najwyższym poziomie np.: strażacy, policjanci. Dlatego uważam, że zawód ratownika medycznego powinien być objęty regulacją podobną do służb MSWiA.

Inne zawody medyczne, jak np. pielęgniarki również powinny być objęte analizą skrócenia wieku emerytalnego, ze względu na ciężką, obciążającą fizycznie i psychicznie pracę. Jednak specyfika pracy i różnorodność stanowisk, umożliwia pielęgniarce w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia przejście na inne lżejsze stanowisko np. oddział lżejszy, przychodnia. W przypadku ratowników medycznych jest to niemożliwe.

Czytaj także: Jerzy Stuhr o bólu w chorobie nowotworowej

Podobne artykuły

Monosnap Book kw1.pdf - Adobe Acrobat Reader (64-b
„Służba Zdrowia”

Urodzone za wcześnie

19 kwietnia 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
19 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.