Łukasz Szumowski: Szczepienia na COVID-19 będą refundowane dla medyków oraz osób starszych i narażonych

Źródło: mat. pras. PTK
Medexpress 2020-08-13 09:43

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem programu „Jeden na jeden” w TVN24. Opowiedział o walce z epidemią koronawirusa w Polsce.

- Resort zdrowia chce zrefundować wszystkim medykom szczepienia na grypę, bo to jest „najbardziej narażona grupa”. Takie są tendencje na świecie, że jeżeli będzie szczepionka na koronawirusa, w pierwszej kolejności dostaną ją medycy. Około 500 tysięcy osób będzie miało szansę na pełną refundację, jeżeli są w systemie ochrony zdrowia - wyjaśnił minister zdrowia.

- Będziemy apelowali, żeby ludzie się wyszczepili w większej ilości. Poza medykami będą refundowane szczepienia „dla osób starszych i narażonych” - dodał.

Szumowski został zapytany, jak polska ochrona zdrowia jest przygotowana moment, kiedy dojdzie do kumulacji pandemii COVID-19 i sezonu grypowego. Odpowiedział, że to jest tak jak z przygotowaniem się do każdego testu i egzaminu. - Oczywiście trzeba się przygotować do niego i to robimy - wyjaśnił.

W czwartek minister zdrowia planuje się spotkać z członkami zespołu powołanego do wypracowania mechanizmów na czas epidemii grypy i COVID-19. Zespół do końca miesiąca ma wydać rekomendacje, w jaki sposób mają postępować lekarze pierwszego kontaktu, pacjenci, szpitale, dlatego, że to jest wyjątkowy czas. - Pamiętajmy z drugiej strony, że sezon grypy, który był w tym roku na wiosnę, dał bardzo mało zakażeń i spadła liczba zakażeń grypy przez dystans społeczny, przez maseczki, bo tutaj gramy tymi samymi kartami. Wprowadzanie maseczek, dystansu społecznego obniży liczbę osób, która będzie również chora na grypę sezonową - powiedział Szumowski.

Źródło: TVN 24

PDF

Zobacz także