Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

100 lat NIZP-PZH

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 5 kwietnia 2018 12:13

100 lat NIZP-PZH - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O historii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, obchodach roku jubileuszowego oraz celach na przyszłość mówi Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny obchodzi w tym roku 100 lat działalności. Piękny jubileusz i wiele sukcesów na koncie. Do jakiego dziedzictwa PZH się głównie odwołuje?

To piękne 100 lat PZH. Przede wszystkim ogromny rozwój naukowy, który przyczynił się do kontroli chorób zakaźnych zarówno poprzez rozwój szczepionek, jak i nowoczesnych metod zwalczania czynników chorobotwórczych. To był pierwszy okres naszej działalności. Warto dodać, że w okresie II wojny światowej nasi naukowcy wspierali ruch oporu dostarczając mu, a także więźniom getta warszawskiego, szczepionki przeciwko durowi plamistemu. Inną ciekawostką historyczną z tamtego okresu, którą odkryli nasi naukowcy, jest fakt zastosowania czegoś w rodzaju broni biologicznej – bakterii wąglika. Były one dostarczane w celu zakażania donosów do Gestapo. Kiedy pojawiły się pierwsze zachorowania, Gestapo zaczęło obawiać się tego typu listów, dlatego większość donosów była niszczona bez otwierania. W drugim okresie działalności, po II wojnie światowej, bardzo intensywnie rozwijały się działania, które wspierały zarówno zdrowe odżywianie Polaków, jak i higienę pracy. Ze względu na wzrastające zapotrzebowanie naukowe z PZH wyrósł Instytut Medycyny Pracy oraz Instytut Żywności i Żywienia. Od lat 70. ubiegłego wieku Instytut stale monitoruje sytuację zdrowotną, epidemiologię chorób przewlekłych i zajmuje się wpływem środowiska na stan zdrowia Polaków.

Ta wspaniała historia oraz dokonania naukowo-badawcze to również zobowiązanie, które obliguje do wyznaczenia sobie takich celów na następne 100 lat, które będą dorównywać rangą temu, co wydarzyło się przez miniony wiek. Jakie to będą cele?

Nasze cele powinny być spójne z potrzebami zdrowotnymi Polsków. Przede wszystkim chcemy wspierać Ministerstwo Zdrowia w ocenie tych potrzeb i dopasowywaniu narzędzi polityki zdrowotnej tak, aby jak najlepiej te potrzeby zaspokajać. Intensywnie więc pracujemy nad tym, w jaki sposób możemy wspierać ten proces poprzez monitorowanie stanu zdrowia i ewaluowanie działań polityki zdrowotnej, szczególnie Narodowego Programu Zdrowia. Pracujemy intensywnie również nad rozwojem obszaru kontroli bezpieczeństwa środowiskowego i epidemiologicznego wspierając ministra zdrowia i inspekcję sanitarną (także w relacjach z organizacjami międzynarodowymi). Monitorujemy sytuację. Prowadzimy też dwa duże projekty cyfryzacyjne, które będą udostępniały informacje na temat sytuacji zdrowotnej, zarówno w obszarze chorób zakaźnych, jak i chorób przewlekłych oraz działań profilaktycznych programów polityki zdrowotnej, które są realizowane na różnych szczeblach: od jednostek samorządu terytorialnego, inspekcji sanitarnej, po ministra zdrowia czy NFZ.

Jakie wydarzenia zaplanowali Państwo na ten jubileuszowy rok?

Rozpoczynamy obchody roku jubileuszowego od uroczystej gali, która odbędzie się 9 kwietnia w Filharmonii Narodowej. To wielkie wydarzenie z udziałem władz państwowych, naszych pracowników oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Podczas gali zostaną wręczone odznaczenia państwowe, które uhonorują wspaniałą działalność Instytutu. Następnie odbędzie się cykl 3 konferencji naukowych poświęconych głównym obszarom działalności Instytutu, czyli kontrola chorób zakaźnych („100 lat wśród patogenów”, 12 czerwca), monitorowanie sytuacji zdrowotnej („Zdrowie Polaków Wczoraj, Dziś i Jutro”, 25 października) i wreszcie bezpieczeństwo środowiskowe („Żywność, woda i powietrze - czy żyjemy w bezpiecznym otoczeniu?”, 13 listopada). Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panu Prezydentowi RP za objęcie patronatem całego roku obchodów jubileuszu stulecia Instytutu. Również dziękuję redakcji Medexpress.pl za objęcie patronatem medialnym obchodów oraz za wsparcie informacyjne, które pomoże nam dotrzeć z informacją na temat naszej działalności i planów do wielu Polaków. Chciałbym także podziękować sponsorowi głównemu, mecenasowi naszych obchodów jubileuszu, czyli firmie PKN Orlen, która napędza nie tylko nasze samochody, ale również zdrowie Polaków.

My, jako Medexpress.pl, bardzo się cieszymy, że możemy towarzyszyć w tych wszystkich wydarzeniach jubileuszowych i życzymy realizacji wszystkich planów oraz zamierzeń.

Podobne artykuły

iStock-930612854
6 listopada 2023
iStock-1299276539
Europejski Tydzień Szczepień

NIZP-PZH: Coraz więcej niezaszczepionych dzieci

26 kwietnia 2023

Zobacz także

W-pigulce-1910
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 19.10.2022 r.

19 października 2022
w-pigulce-2810
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 28.10.2022 r.

28 października 2022
Zrzut-ekranu-2022-11-8-o-133646
8 listopada 2022
w-pigulce-2012
20 grudnia 2022
w-pigulce-2001
20 stycznia 2023
w-pigulce-2102
21 lutego 2023
w-pigulce-1003
10 marca 2023