Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 20.02.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 20 lutego 2023 09:58

Skrót wiadomości Medexpressu - 20.02.2023 r. - Obrazek nagłówka

Wyniki badania ATLAS, ogłoszone podczas kongresu ASCO 2022 i opublikowane w styczniu w The Lancet Oncology pokazały, że polska hematoonkologia jest na najwyższym światowym poziomie, a polscy hematolodzy mogą zmieniać standardy leczenia. Badanie wykazało, że leczenie podtrzymujące po przeszczepieniu szpiku, z zastosowaniem nowego schematu jest dużo skuteczniejsze niż dotychczas stosowane leczenie. To jedno z pierwszych badań niekomercyjnych Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego, które ma szansę zmienić międzynarodowe standardy leczenia szpiczaka, a pacjentom wydłużyć życie.

NIK prowadzi obecnie kontrolę dotyczącą profilaktyki i leczenia otyłości u osób dorosłych. Dla uzyskania pełnego obrazu problemów kontrolerzy przygotowali trzy ankiety. Ogólną, skierowaną do wszystkich dorosłych i dwie skierowane do specjalistów: lekarzy i dietetyków. W Polsce otyłość jest ogromnym problemem - blisko 2/3 dorosłych Polaków boryka się z otyłością - 3/4 mężczyzn i połowa kobiet. Pandemia pogłębiła skalę zjawiska. NIK przypomina, że otyłość jest przyczyną ok. 1,5 mln hospitalizacji rocznie, a leczenie jej pochłania znaczną część budżetu ochrony zdrowia. Przy tym jest chorobą przewlekłą, nie ustępującą samoistnie, powodującą rozwój ponad 200 powikłań, w tym m.in. cukrzycy typu II, chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, chorób zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego i wiele innych.

Pacjenci pozytywnie oceniają usługi e-zdrowia. Oczekują jednak kolejnych rozwiązań, zwłaszcza takich, które uchronią ich przed niekorzystnymi interakcjami lekowymi oraz umożliwią częściową realizację recept w kilku aptekach. To wnioski płynące z badania przygotowanego przez Fundację My Pacjenci we współpracy z Centrum e-Zdrowia. Jak wynika z badania, pacjenci wyrazili oczekiwania związane z dalszym rozwojem cyfryzacji ochrony zdrowia. W szczególności zwracali uwagę na funkcjonalność wspierającą lekarzy w takim doborze leków, by uniknąć polipragmazji, czyli niekorzystnych dla zdrowia interakcji między wieloma przyjmowanymi substancjami. Dla 87 proc. respondentów istotna jest również możliwość wykupienia leków z częściowo zrealizowanej e-recepty w dowolnej aptece oraz dostęp do sprofilowanych powiadomień o programach profilaktycznych – wskazało na to 78 proc. ankietowanych.

Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą przyspieszyć utratę komórek mózgowych i zwiększać liczbę blaszek amyloidowych, blokujących synapsy i przez to uniemożliwiających przekazywanie impulsów między neuronami, dowiedli w badaniu przedklinicznym naukowcy z Wake Forest University School of Medicine. – Alkohol może przyspieszyć patologiczną kaskadę choroby Alzheimera we wczesnych stadiach – powiedziała dr Shannon Macauley z Katedry Fizjologii i Farmakologii Wake Forest University. Co ciekawe, niekorzystne dla mózgu jest również nagłe odstawienie alkoholu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

dr-Katarzyna-Pogoda
19 października 2022
W-pigulce-2811
28 listopada 2022
w-pigulce-2601
26 stycznia 2023
w-pigulce-0202
2 lutego 2023
w-pigulce-2002
20 lutego 2023
w-pigulce-0303
3 marca 2023
w-pigulce-1503
15 marca 2023