Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 27.09.2022

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 27 września 2022 10:00

Skrót wiadomości Medexpressu - 27.09.2022 - Obrazek nagłówka

Do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej na terenie całego kraju zostały przekazane tabletki zawierające jodek potasu, poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma to związek z informacjami medialnymi, dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak informuje MSWiA, dystrybucja tabletek z jodkiem potasu jest standardową procedurą uruchamianą na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Resort uspokaja jednak, że póki co zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Lekarze odradzają profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę.

https://tiny.pl/wtk5c

Lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, po analizie rozporządzenia dotyczącego projektu opieki koordynowanej w POZ uważają, że z założenia dobry krok w kierunku ułatwienia chorym poruszania się po ścieżce leczenia, poległ na szczegółach. Jeszcze ostrzej sprawę stawia Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Ta organizacja wprost odrzuca możliwość włączenia się w proces koordynacji. Więcej o wątpliwościach lekarzy rodzinnych w tej sprawie piszemy na Medexpress.pl

https://tiny.pl/wtkfr

Do końca września oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które chcą szczepić przeciwko grypie. Usługa podania pacjentowi szczepionki jest w pełni refundowana przez NFZ. Za każde szczepienie przeciwko grypie placówka medyczna i apteka otrzyma 21,83 zł. Wniosek o zakontraktowanie punktu szczepień można składać elektronicznie.

https://tiny.pl/wtkfd

Od początku przyszłego roku akademickiego Katolicki Uniwersytet Lubelski będzie prowadził kierunek lekarski. Wciąż jeszcze nie wiadomo, gdzie będzie się mieścił szpital kliniczny uniwersytetu. Władze uczelni poprosiły marszałka województwa lubelskiego, Jarosława Stawiarskiego, o pomoc w uzyskaniu lokalizacji. Ten wskazał budynki obecnie wykorzystywane przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie. Szpital kliniczny KUL ma współpracować m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, a także Polikliniką Gemelli i Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie. Uczelnia planuje zrekrutować 60 studentów w pierwszym roku prowadzenia kierunku lekarskiego.

https://tiny.pl/wtkfp

Nowa funkcjonalność w aplikacji Moje IKP. Z jej pomocą można od wczoraj przeprowadzić czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Łatwiej będzie też znaleźć najbliższy defibrylator AED. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w sklepach: Google Play i AppStore. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej to nie tylko odruch humanitarny, ale też prawny obowiązek. Ludzki mózg zaczyna umierać po 4 minutach bez tlenu.

https://tiny.pl/wtkfs

Zobacz także

pigulka
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 26.10.2022

26 października 2022
w-pigulce-0211
2 listopada 2022
w-pigulce-0311
3 listopada 2022
W-pigulce-0411
4 listopada 2022
w-pigulce-0811
8 listopada 2022
w-pigulce-1312
13 grudnia 2022
w-pigulce-1603
16 marca 2023
w-pigulce-2103
21 marca 2023