Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 7.10.2022

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 6 października 2022 13:32

Skrót wiadomości Medexpressu - 7.10.2022 - Obrazek nagłówka

– Zbliżamy się do momentu, w którym możemy powiedzieć, że dzięki szczepieniom i lekom, które powoli się pojawiają, kontrolujemy sytuację i dość duża liczba zakażeń nie stanowi znacznego obciążenia na przykład dla szpitali – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Lublin minister zdrowia Adam Niedzielski. Z ostatnich raportów epidemicznych wynika, że liczba hospitalizacji utrzymuje się na poziomie około 3,5 tys. Około 50 osób w skali kraju wymaga podłączenia do respiratora. Jak wskazał szef resortu zdrowia, na taki stan rzeczy wpływ ma przede wszystkim wyszczepialność społeczeństwa. Mutacje nie są coraz mniej groźne, ale jesteśmy na nie lepiej uodpornieni, ze względu na zaszczepienie lub przechorowanie.

https://tiny.pl/w74pp

Skuteczniejsze badania przesiewowe, cykliczna aktualizacja wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, wskazanie ośrodków osiągających najlepsze wyniki w leczeniu, egzekucja wymogów dotyczących ośrodków chirurgii w radykalnym leczeniu oraz szybkie aktualizowanie listy leków refundowanych – to postulaty organizacji pacjentów, które podpisały wspólny apel dotyczący poprawy systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi. Dokument został przekazany do Ministerstwa Zdrowia. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak piersi zarówno pod względem zachorowalności, jak również liczby zgonów znajduje się na czołowych miejscach w statystykach. Więcej o tej sprawie piszemy na Medexpress.pl

https://tiny.pl/w74pn

– Każda infekcja to pogorszenie ogólnego stanu zdrowia dziecka, a to może wpłynąć na ogólne rokowania – powiedziała dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej podczas konferencji Fundacji Koalicja dla wcześniaka, dotyczącej ochrony dzieci przed wirusem RS. Patogen atakujący dolne drogi oddechowe jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie, a także z wrodzonymi wadami serca zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi czy mukowiscydozą. Zdaniem ekspertów w dziedzinie neonatologii, kardiologii dziecięcej i neurologii dziecięcej każde dziecko z grupy ryzyko powinno być zabezpieczone przed wirusem RS w sezonie zwiększonej zachorowalności, a więc od października do kwietnia. Kontakt z patogenem mają wszystkie dzieci w wieku do dwóch lat i jest on odpowiedzialny za 70 proc. infekcji, przechodzonych w pierwszym roku życia. W przypadku dzieci z grup ryzyka zakażenie może powodować ryzyko zatrzymania prawidłowego rozwoju, a w przypadku dzieci oczekujących na zabieg kardiochirurgiczny nawet bezpośredniego zagrożenia życia.

https://tiny.pl/w74p2

Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca został otwarty w Narodowym Instytucie Kardiologii. Będą w nim leczeni pacjenci z ciężką postacią niewydolności serca. Rocznie może ich być nawet dwustu. Uruchomienie nowego oddziału to ostatni etap kilkuletniej inwestycji, w ramach której powstało m.in. Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii. Narodowy Instytut Kardiologii jest wiodącą jednostką w Polsce leczącą zaawansowaną niewydolność serca począwszy od leczenia farmakologicznego poprzez zastosowanie wszczepialnych urządzeń długoterminowego wspomagania krążenia oraz transplantację serca. Od 2001 roku w NIKard przeprowadzono ponad 650 transplantacji serca. W samym 2022 r. wykonanych zostało 26 takich zabiegów.

https://tiny.pl/w74ps

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

W-pigulce-2010
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 20.10.2022 r.

20 października 2022
W-pigulce-2811
28 listopada 2022
W-pigulce-3011
30 listopada 2022
w-pigulce-2301
23 stycznia 2023
w-pigulce-2701
27 stycznia 2023
w-pigulce-0802
8 lutego 2023
w-pigulce-2802
28 lutego 2023