Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Testy combo pojawią się w przychodniach w ciągu tygodnia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 5 stycznia 2023 13:01

Testy combo pojawią się w przychodniach w ciągu tygodnia - Obrazek nagłówka
Fot. Ministerstwo Zdrowia
– Podpisałem rozporządzenie, które wprowadza możliwość wykonania u lekarza rodzinnego testu, który będzie identyfikował, z jaką przypadłością mamy do czynienia – czy jest to RSV, grypa, czy COVID-19 – poinformował Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

– Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że testów nie zabraknie w profesjonalnym obrocie. Testy, które są w aptekach muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania. Testy które będą wykonywane w POZ będą przeznaczone dla profesjonalistów – powiedział szef resortu zdrowia.

Testy combo mają być dostępne do zakupu przez POZ w ciągu tygodnia. Dzięki nim, zdaniem ministra zdrowia, będzie można nie tylko w szybki sposób różnicować, z jaką infekcją mamy do czynienia. Potwierdzenie zakażenia wirusem sprawi, że lekarze nie będą w takim przypadku ordynować antybiotykoterapii.

– Choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi. Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone – podkreślił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zapewnił również, że zapewniony jest dostęp do leków, choć ich zapasy szybko ubywają z hurtowni.

– Dlatego monitorujemy ich ilość, także w aptekach. Mamy pewność, że antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie. Rozmawiamy też z producentami w sprawie leków przeciwwirusowych – powiedział minister.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że obecnie większość, bo 60 proc. hospitalizacji dotyczy osób najmłodszych. Liczba łóżek pediatrycznych w szpitalach to 17 tys., z czego zajętych jest 9 tys. miejsc.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także