Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Minister zdrowia spotkała się z konsultantami w dziedzinie psychiatrii

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 stycznia 2024 18:00

Minister zdrowia spotkała się z konsultantami w dziedzinie psychiatrii - Obrazek nagłówka
fot. MZ
– Pani minister chciała od nas usłyszeć, jakie są największe wyzwania w psychiatrii dorosłych oraz dzieci i młodzieży – powiedział prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, który wraz z dr Aleksandrą Lewandowską, konsultant krajową w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży uczestniczył w spotkaniu z minister zdrowia Izabelą Leszczyną.

„Rozwój psychiatrii dziecięcej, młodzieżowej i ułatwiony dostęp do opieki psychologicznej i psychiatrycznej to priorytety minister Izabeli Leszczyny, która spotkała się z krajowymi konsultantami: psychiatrii dziecięcej i psychiatrii oraz przedstawicielami środowiska”, czytamy we wpisie Ministerstwa Zdrowia na portalu X.

Izabela Leszczyna podkreśla, że w kwestii poprawy sytuacji w psychiatrii dzieci i młodzieży kluczowa jest współpraca międzyresortowa z Ministerstwem Edukacji oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Trwa także pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego, które powinny jak najszybciej dawać wsparcie i opiekę blisko naszego miejsca zamieszkania. Psychiatria środowiskowa to przyszłość”, napisał resort w mediach społecznościowych.

Spotkanie pozytywnie ocenia prof. Piotr Gałecki. Jak podkreśla, rozmowa była przyjemna, ale i merytoryczna, więc również długa, bo blisko trzygodzinna.

– Pozytywnie odbieram to, że jest wiele przestrzeni, które pani minister rozumie oraz że akceptuje pewne działania. Pojawiło się wyraźne stwierdzenie, że psychiatria będzie priorytetem działań – mówi konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

W psychiatrii mamy kilka procesów, które są de facto załatwione. To refundacja leków, które są dostępne czy zachęcenie lekarzy do wyboru tej specjalizacji. Nastąpiło też zmniejszenie stygmatyzacji jednostek chorobowych, które leczą psychiatrzy. Moje wrażenie po rozmowie było bardzo dobrze - dodaje.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także