Jak co roku okazją do spotkania pacjentów jest obchodzony 11 lutego Światowy Dzień Chorego, który stanowi okazję do wyrażenia szacunku i uznania pracownikom ochrony zdrowia, wolontariuszom, członkom rodziny, organizacjom oraz wszystkim tym, którzy bezinteresownie poświęcają się dla dobra chorych. Z tej okazji, z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, od 2007 r. odbywa się Forum Organizacji Pacjentów, w którym uczestniczy ponad 150 liderów organizacji pacjentów, reprezentujących głos kilkuset tysięcy pacjentów z całej Polski oraz kilkaset osób biorących udział w wydarzeniu online.
„W świecie dynamicznych zmian demograficznych i technologicznych pacjenci potrzebują nie tylko dostępu do nowoczesnych terapii, ale również realnego wpływu na kształtowanie polityki zdrowotnej. Forum Organizacji Pacjentów to przestrzeń do otwartej dyskusji o tym, jak poprawić jakość opieki zdrowotnej, wzmocnić prawa pacjentów i zapewnić efektywność systemu ochrony zdrowia w Polsce i Europie. Naszym celem jest stworzenie platformy, na której głos pacjentów będzie realnie słyszany i brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji zdrowotnych. To nie tylko wydarzenie, to krok ku zmianom, które będą odzwierciedlały rzeczywiste potrzeby społeczeństwa" — podkreśla ks. dr Arkadiusz Nowak, Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
Forum stanowi ważną i skuteczną płaszczyznę prowadzenia dialogu i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami działającymi w różnych obszarach zdrowia oraz sprzyja dyskusji nad systemowymi rozwiązaniami służącymi poprawie jakości życia pacjentów. W świecie dynamicznych zmian demograficznych i technologicznych pacjenci potrzebują nie tylko dostępu do nowoczesnych terapii, ale również realnego wpływu na kształtowanie polityki zdrowotnej. Forum Organizacji Pacjentów to przestrzeń do otwartej dyskusji o tym, jak poprawić jakość opieki zdrowotnej, wzmocnić prawa pacjentów i zapewnić efektywność systemu ochrony zdrowia w Polsce i Europie.
„Forum to przestrzeń, w której pacjenci, eksperci i decydenci mogą współpracować na rzecz lepszego systemu zdrowia. Wierzymy, że dzięki takim spotkaniom możemy realnie wpłynąć na politykę zdrowotną w Polsce. W tym roku wydarzenie nabiera szczególnego znaczenia jako jeden z kluczowych elementów towarzyszących polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, podkreślając naszą rolę w kształtowaniu przyszłości opieki zdrowotnej na poziomie europejskim" — zaznacza Igor Grzesiak, Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Kluczowe dyskusje. Pierwszy dzień wydarzenia (10 lutego) będzie intensywny i pełen kluczowych debat. Tuż przed południem (11:30) zaplanowana jest uroczysta inauguracja Forum z udziałem Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny oraz Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriany Porowskiej, prowadzona przez Agatę Młynarską. Jak co roku, kluczowym punktem będzie wysłuchanie społeczne z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta. Dyskusję poprowadzą ks. dr Arkadiusz Nowak i red. Krzysztof Jakubiak.
W drugiej części dnia zaplanowane są dwie sesje międzynarodowe. W związku z objęciem przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej tematyka skoncentruje się na zagrożeniach dla systemów ochrony zdrowia w Polsce i Europie, a także roli Polski w kształtowaniu przyszłości opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Bogi Eliasen z Copenhagen Institute of Future Studies, gen. prof. Grzegorz Gielerak – Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, Adriana Porowska – Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, prof. Waleria Hryniewicz – Narodowy Instytut Leków, dr Adam Nowiński – Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Joanna Ładomirska – Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), Katarzyna Anna Kacperczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, dr Aleksandra Lewandowska – Konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Stephanie Kramer – Zastępca Dyrektora Wykonawczego w European Brain Council, Jakub Adamski – Dyrektor Departamentu Współpracy, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, David Elvira PhD – Global Corporate Public Policy Head at Sanofi, dr Piotr Jabłoński – były Dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Marta Pawłowska – Partnerstwo na rzecz profilaktyki i leczenia otyłości, Igor Grzesiak – Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Drugi dzień Forum (11 lutego) skupi się na takich tematach jak stabilne finansowanie ochrony zdrowia, profilaktyka chorób przewlekłych, opieka onkologiczna oraz wsparcie pacjentów z chorobami mózgu. Uczestnicy będą debatować o wyzwaniach związanych z racjonalizacją wydatków i poszukiwaniem dodatkowych źródeł finansowania systemu zdrowia. Odbędą się także sesje poświęcone roli profilaktyki w zmniejszaniu obciążenia chorobami przewlekłymi oraz innowacjom w opiece onkologicznej, które mogą poprawić jakość życia pacjentów. Szczególna uwaga zostanie poświęcona wsparciu osób z chorobami mózgu, w tym demencją i innymi schorzeniami neurologicznymi, podkreślając potrzebę kompleksowej i zintegrowanej opieki zdrowotnej.