Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Za nami II Kongres Zdrowia Kobiet

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 marca 2023 13:23

Za nami II Kongres Zdrowia Kobiet - Obrazek nagłówka
– Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że aby podnieść standardy opieki zdrowotnej kobiet, istotne jest wysłuchanie ich głosu – powiedziała Anna Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, podczas otwarcia II Kongresu Zdrowia Kobiet. Wydarzenie było okazją do porozmawiania o sytuacji zdrowotnej Polek.

POTRZEBNA JEST NARODOWA STRATEGIA ZDROWIA KOBIET

Jak podkreśliła organizatorka wydarzenia i prezes Fundacji Żyjmy Zdrowo, Iwona Schymalla, podstawowym założeniem kongresu była rozmowa o kwestiach najważniejszych: zdrowiu kobiet i ich najbliższych.

– Będziemy mówić o tym, jak utrzymać dobrostan psychiczny i fizyczny, ale też o tym, czego oczekujemy jako pacjentki, jeśli już przydarzy nam się choroba. Często odsuwamy na daleki plan to, żeby się zająć sobą. Chcemy przekonać inne panie, że powinnyśmy poświęcić ten czas dla siebie – mówiła Iwona Schymalla.

W ocenie Anny Clunes, kongres dał możliwość wymiany informacji i podzielenia się swoimi doświadczeniami. Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce zwróciła uwagę na to, że w Anglii dostrzeżono problem różnic w zdrowiu ze względu na płeć.

– Departament Zdrowia przeprowadził konsultacje w celu zrozumienia potrzeb i przygotowania strategii zdrowia kobiet. W 2022 roku rząd opublikował pierwszą w historii strategię zdrowia kobiet dla Anglii. Dokument określa ambicje na najbliższe 10 lat oraz działania mające na celu poprawę zdrowia i dobrostanu kobiet oraz dziewcząt – powiedziała Anna Clunes.

Warto przypomnieć, że grunt pod stworzenie podobnej strategii dla Polski został stworzony już podczas przygotowywania I edycji Kongresu Zdrowia Kobiet. Do życia powołana została wówczas rada programowa Narodowej Strategii Zdrowia Kobiet. W jej składzie znalazła się m.in. poseł Barbara Dziuk, członkini Sejmowej Komisji Zdrowia, która była gościem tegorocznego kongresu.

– To my wyznaczamy drogę do zdrowia i dziś chcemy wypracowywać dobre standardy. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie dobrym momentem, by wypracować założenia strategii działań na rzecz zdrowia kobiet. Myślę, że wspólnie ją stworzymy – powiedziała poseł Barbara Dziuk.

Członkinią utworzonej w ubiegłym roku Rady i uczestniczką II Kongresu Zdrowia Kobiet była też senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia. Jak podkreśliła, kobietom powinno zależeć na tym, by jak najdłużej utrzymać dobre zdrowie.

– Od wielu lat promujemy profilaktykę i edukację zdrowotną. Jest wiele do zrobienia, ale coraz częściej zarówno młode kobiety, jak i starsze panie zwracają uwagę na to, jak żyć i jak się odżywiać. Coraz bardziej jesteśmy świadome tego, że trzeba robić badania profilaktyczne, dopominamy się dostępu do nowych technologii i badań – powiedziała senator Małecka-Libera.

Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych przypomniała z kolei, że osoby wykonujące zawody medyczne, choć na co dzień troszczą się o zdrowie pacjentów, często zapominają przy tym o swoim własnym.

– Czasami nasuwa mi się na myśl, że szewc bez butów chodzi. W zawód każdej pielęgniarki i położnej jest wpisana profilaktyka i edukowanie o zdrowiu. Należałoby jednak zacząć od siebie. To bardzo schorowana grupa zawodowa, może też dlatego, że jest bardzo przepracowana – zauważyła Zofia Małas.

KLUCZOWA JEST JAKOŚĆ ŻYCIA I ŚWIADOMOŚĆ PROFILAKTYKI

W ramach kongresu odbyło się pięć paneli dyskusyjnych, podczas których poruszono szereg tematów istotnych dla ochrony zdrowia kobiet. Uczestnicy rozmów, wśród których znaleźli się zarówno znani klinicyści, ministrowie, parlamentarzyści, jak i przedstawiciele organizacji pacjenckich rozmawiali między innymi o nowotworach kobiecych, bezpieczeństwie zdrowotnym rodziny, profilaktyce czy walce z uzależnieniami. Ważnym wątkiem podczas rozmówi panelowych była kwestia poprawy jakości życia w chorobie. Uczestnicy mówili między innymi o schorzeniach onkologicznych, neurologicznych czy osteoporozie, zwracając przy tym uwagę między innymi na potrzebę jak największego dostępu do nowoczesnych terapii, jak i nowych form podania leku.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powiedziała, że w ubiegłym roku, 482 tys. zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy było wystawionych z powodu choroby nowotworowej. Łączna liczba dni nieobecności w pracy z tego tytułu wyniosła 8,6 mln.

– Tylko z tytułu nowotworu piersi wystawiono zwolnienia na 1,3 mln dni. W grupie pacjentek korzystających z tych zwolnień jest najwięcej osób w wieku 50-54 lat (22 proc.), 45-49 lat (21 proc.) oraz 55-59 (20 proc.). Paniom chorującym na raka piersi zostało też wydanych cztery tysiące orzeczeń dla celów rentowych – wymieniła prof. Gertruda Uścińska.

Tymczasem nowe formy podania leków, czyli terapie doustne i zastrzyki podskórne pozwalają pacjentkom zmagającym się m.in. z rakiem piersi w dużo lepszy sposób funkcjonować, zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Wiceminister zdrowia Piotr Bromber przyznał, że jakość życia jest dla resortu zdrowia istotnym parametrem przy podejmowaniu decyzji systemowych.

– Przyjęty na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta to akt, który sprawi, że będzie widoczna różnica w percepcji tych kwestii. Jakość i poczucie bezpieczeństwa u pacjentów to rzeczy konieczne. Widzimy już, że zwiększyła się liczba dostępnych programów lekowych, a lekarze mają większą możliwość wyboru. Ważna jest jakość udzielania świadczeń, która znajdzie odzwierciedlenie w rozliczeniach z płatnikiem – powiedział minister Piotr Bromber.

Choć dostęp do nowoczesnych terapii jest jedną z najistotniejszych spraw związanych z ochroną zdrowia, to nie można zapominać również o roli profilaktyki. Okazuje się jednak, że kobiety troszczą się o bliskich, często zapominając o sobie. Świadczyć może o tym chociażby fakt, że co czwarta Polka nigdy nie wykonała u siebie badania USG piersi.

– Trzeba stawiać na edukację i profilaktykę. Wszystkie program profilaktyczne, które są w Polsce uruchamiane, powinny trafiać do odbiorcy i cieszyć się zainteresowaniem. Do tego potrzebny jest wysoki poziom świadomości. Pozostaje tu jeszcze sporo do zrobienia – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podczas Kongresu swoje wystąpienia mieli również: organizacja GenM, zajmująca się zdrowiem kobiet, fundacja WHC, Konsorcjum SUWAK i Fundacja Avalon.

KREATORKI ZDROWIA 2023

Finałem wydarzenia było wręczenie nagród Kreatorki Zdrowia 2023. W gronie laureatek znalazły się:

  • prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii
  • poseł Barbara Dziuk, członkini Sejmowej Komisji Zdrowia
  • senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia
  • prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS
  • Agnieszka Leszczyńska, prezes firmy Angelini Pharma Polska
  • Malina Wieczorek, prezes fundacji SM – Walcz o siebie.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.