Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

„Zwyczajnie aktywni”– finał po raz drugi

MedExpress Team

Kalina Gierblińska

Opublikowano 7 listopada 2014 13:46

„Zwyczajnie aktywni”– finał po raz drugi - Obrazek nagłówka
Zakończył się drugi konkurs „Zwyczajnie aktywni”, skierowany do osób wykluczonych z życia zawodowego z powodu zapalnych chorób autoimmunologicznych. Zostali wyłonieni trzej równorzędni zwycięzcy.
[caption id="attachment_52598" align="alignnone" width="620"] fot.gorajka.pl fot.gorajka.pl[/caption]

„Zwyczajnie aktywni”– finał po raz drugi

Zakończył się drugi konkurs „Zwyczajnie aktywni”, skierowany do osób wykluczonych z życia zawodowego z powodu zapalnych chorób autoimmunologicznych. Zostali wyłonieni trzej równorzędni zwycięzcy. W trakcie gali wręczenia nagród potwierdzono, że w 2015 roku chętni będą mogli zgłosić się do konkursu po raz trzeci.

Pierwszym nagrodzonym było Stowarzyszenie „Apetyt na życie”, którego projekt „Grasz o staż z pompą” zdobył uznanie kapituły konkursu. Prezes stowarzyszenia, Marek Lichota, odbierając grant w wysokości 30 tysięcy złotych, opowiedział o osobistych doświadczeniach z chorobą Leśniowskiego –Crohna (zapalna choroba jelita). Przyznał, że po wielu operacjach, trudno było mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości, szczególnie zawodowej. Organizacja, którą powołał, zajmuje się przede wszystkim chorymi leczonymi żywieniowo- pozajelitowo i dojelitowo. Pomocne w tym procesie są pompy żywieniowe, które podnoszą jakość życia chorych. Wyróżniony projekt przewiduje możliwość sfinansowania takich pomp i podjęcia staży w firmach, które przyjmą osoby dotknięte tym schorzeniem. Lichota potwierdził, jak bardzo taka pompa pomogła mu w powrocie do zwyczajnej aktywności.
Drugi grant, tej samej wysokości, otrzymało Wielkopolskie Stowarzyszenie Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna za pomysł „Droga do pracy – bis”. Jest on kontynuacją nagrodzonego w zeszłym roku konceptu, dotyczącego psychologicznego wsparcia, które pomoże chorym nabyć niezbędne na rynku pracy kompetencje. „Na ocenę projektu i przekonanie, że przyniesie on realne efekty, wpływ ma także zaplanowanie współpracy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w wojewódzkim urzędzie pracy” – uzasadniła wybór kapituły jej przedstawicielka, prezes Elżbieta Kozik z Polskich Amazonek Ruchu Społecznego. Szefowa stowarzyszenia, Wiesława Bednarska, potwierdziła, że projekt z 2013 roku świetnie się sprawdził i grupa beneficjentów otrzymała potrzebną opiekę psychologiczną. Teraz organizacja będzie mogła kontynuować ten proces. „Jeżeli wzmocnimy każdą osobę chorą na poziomie emocjonalnym, wyzwolimy w niej potencjał, który tkwi w każdym z nas.” – mówiła Bednarska.
Wczesne poradnictwo zawodowe i internetowa platforma dla osób z chorobami reumatycznymi to te propozycje, które zgłosiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, trzeci laureat konkursu. Ich projekt, „Krok naprzód!”, jak przyznała wiceprezeska stowarzyszenia, Marta Kotarba-Kańczugowska, ma pomóc młodym chorym przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, ale także uświadomić zakres przysługujących im praw.
„Zwyczajnie aktywni” to idea, którą stworzono dla prawie dwóch milionów osób społeczeństwa – tyle wynosi liczba chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne (to m.in. łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna). Ci, którzy mają pasję i chęć do pracy, ale niestety zmagają się z tymi przypadłościami, potrzebują pomocy od różnych organizacji, by nie zostać wykluczonym z życia zawodowego. Konkurs wyłania najlepsze pomysły instytucji wsparcia na aktywizację chorych. Honorowy patronat nad tą inicjatywą objęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Organizatorami projektu są Fundacja Urszuli Jaworskiej, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny i firma biofarmaceutyczna AbbVie. Podczas gali zapowiedziano na przyszły rok trzeci konkurs. Jest szansa na to, by stał się on tradycją.

Gala odbyła się 06.11.2014 na warszawskiej Giełdzie Papierów WartościowychLogo_Zwyczajnie_Aktywni_RGB_High

Zobacz także