Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Czy minister zdrowia usiądzie do rozmów z lekarzami?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 lipca 2022 09:40

Czy minister zdrowia usiądzie do rozmów z lekarzami? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

ZK OZZL zwraca się do Ministra Zdrowia o podjęcie dwustronnych rozmów w sprawie realizacji programu nakreślonego przez Prezesa PiS.

Zarząd Krajowy OZZL wysłał pismo do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie podjęcia dwustronnych rozmów (MZ – lekarze reprezentowani przez OZZL i NRL), które doprowadzą do realizacji celu przedstawionego przez prezesa PiS w czasie spotkania w Koninie w dniu 24 lipca br - aby lekarze nie łączyli pracy w publicznej ochronie zdrowia z pracą w praktyce prywatnej, bo może to stanowić pokusę i dać możliwość wykorzystywania zasobów publicznych dla własnych zysków lekarzy.

Jak argumentuje OZZL, realizacja tego celu będzie z korzyścią dla pacjentów, lekarzy i systemu jako całości. Związek wielokrotnie kierował taki postulat do rządzących, w tym przede wszystkim do kolejnych ministrów zdrowia w rządzie PiS.

Dotychczas jednak nasze wezwania było lekceważone. Tym razem mamy nadzieję, że będzie inaczej. Gdyby bowiem Adam Niedzielski odrzucił naszą propozycję, oznaczałoby to jego demonstracyjne sprzeciwienie się woli szefa partii, która rekomendowała go na stanowisko ministra zdrowia.

OZZL jako główny temat rozmów wskazuje kwotę minimalnego wynagrodzenia gwarantowanego dla lekarza specjalisty, który zdecyduje się na pracę wyłącznie w publicznej ochronie zdrowia w jednym miejscu pracy. Prezes PiS mówił o kwocie 60-80 tys., która miałaby być przeznaczona dla lekarzy najlepszych, co oznacza, że pensja minimalna musi być mniejsza. Wskazówką co do jej wysokości może być badanie sondażowe, które OZZL przeprowadził (korzystając z pomocy portalu Medycyna Praktyczna), 2 lata temu wśród lekarzy. Wynika z niego, że prawie wszyscy lekarze (84%) są gotowi pracować w jednym miejscu, w publicznej ochronie zdrowia, jeżeli ich wynagrodzenie będzie nie mniejsze niż 15 tys, zł netto. Dzisiaj, uwzględniając inflację, oznacza to ok. 18 tys. Zarząd Krajowy OZZL wyraża nadzieję na szybkie i konstruktywne rozmowy w tej sprawie.

Źródło: OZZL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także