Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Fizjoterapia: Od 1 kwietnia zmiany w rehabilitacji domowej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 marca 2023 11:54

Fizjoterapia: Od 1 kwietnia zmiany w rehabilitacji domowej - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Nie będzie rejonizacji, ale potrzebne są zmiany prawne, które pozwolą na zwiększenie dostępu do fizjoterapii w warunkach domowych

1 kwietnia wchodzi w życie zarządzenie prezesa NFZ z 10 stycznia 2023 r. Pierwotne zarządzenie zakładało rejonizację rehabilitacji domowej w zakresie ambulatorium do województwa oraz miało wejść w życie z dniem 1 stycznia br. Dzięki protestom Krajowej Izby Fizjoterapeutów rejonizacja została wycofana, a pozostałe zmiany odroczono do 1 kwietnia.

Docelową intencją KIF jest wprowadzenie zmian legislacyjnych, które zniosą obowiązek zatrudnienia lekarza w rehabilitacji domowej wykonywanej w zakresie ambulatorium.

Izba argumentuje, że świadczenia lekarskie w rehabilitacji domowej w zakresie ambulatorium w 2021 r. wyniosły 0,05%, zaś w 2022 r. – 0,06%.

"Fizjoterapeuci wykonują samodzielny zawód medyczny i z mocy prawa mają możliwość diagnozowania i określania planu fizjoterapii samodzielnie. Obowiązek zatrudnienia lekarza, specjalnie do tego celu dedykowanego, obciążałoby finansowo, szczególnie małe ośrodki lecznicze.  Stoimy zatem na stanowisku, że lekarz na tym poziomie nie powinien być wskazywany jako wymóg. Prowadzimy w tym zakresie rozmowy z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia  oraz z  Ministerstwem Zdrowia.
Mamy nadzieję, że w wyniku rozmów, wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą na zwiększenie dostępu do fizjoterapii w warunkach domowych, w tym likwidacji „białych plam” wskazanych w mapach potrzeb zdrowotnych"- KIF.

Źródło: KIF

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także