Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Lekarskie zarobki, samochody, używki, satysfakcja i wypalenie

MedExpress Team

Halina Pilonis

Opublikowano 21 kwietnia 2020 11:32

Lekarskie zarobki, samochody, używki, satysfakcja i wypalenie - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Aż 42 % lekarzy amerykańskich cierpi z powodu wypalenia zawodowego. Prawie połowa zgodziłaby się zarabiać mniej, aby mieć więcej wolnego czasu. Najczęściej wypalają się urolodzy, neurolodzy i nefrolodzy. Najbardziej zadowoleni z wyboru swojej specjalizacji są gastroenterolodzy, okuliści i dermatolodzy - wynika z corocznej ankiety przeprowadzonej wśród amerykańskich lekarzy przez portal Medscape.

Medscape już od kilku lat co roku pyta amerykańskich lekarzy wszystkich specjalności o ich zadowolenie z pracy oraz z życia. Tegoroczny raport wskazuje, że medycy coraz bardziej zaczynają cenić work-life balance i chcą pracować mniej.

Co dokucza amerykańskim lekarzom?

Amerykańscy lekarze zarabiają dwa razy więcej od niemieckich i trzy razy więcej od francuskich. W ubiegłym roku średnie wynagrodzenie specjalisty w USA wynosiło 341 tys. dolarów rocznie. To o 20% więcej niż 5 lat temu. Jednak wśród młodych lekarzy przed 40 rokiem życia wielu spłaca dług zaciągnięty na opłacenie studiów. Najwięcej zadłużonych jest wśród chirurgów plastycznych - aż 74 % płaci raty pożyczki wydanej na naukę zawodu. Najmniej zadłużyli się na swoją edukację reumatolodzy, kredytem obciążonych jest tylko 33%.

42% amerykańskich lekarzy cierpi z powodu wypalenia zawodowego, w raporcie Medscape z 2019 r. zgłaszałoje 44% medyków. Obecnie prawie połowa badanych zgodziłaby się zarabiać mniej, aby mieć więcej wolnego czasu. To istotna zmiana w stosunku do lat ubiegłych. Co trzeci doktor gotowy jest zrezygnować z 10 tys. do 20 tys. dolarów z rocznej pensji, aby pracować 20% mniej. Lekarze chcieliby też przyjmować mniej pacjentów i poświęcać im więcej czasu. Ich zdaniem, dawałoby to większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Ponad połowa biorących udział w badaniu twierdzi, że główną przyczyną wypalenia jest nadmiar biurokratycznych obowiązków, a 33% wskazuje na spędzanie zbyt wielu godzin w pracy.

Wypaleni neurolodzy

W pierwszej piątce najbardziej wypalonych specjalistów znaleźli się urolodzy, neurolodzy, nefrolodzy, diabetolodzy i lekarze rodzinni. Pięć lat temu w tym gronie znajdowali się również interniści. Teraz uplasowali się poza pierwszą dziesiątką.

Medscape postanowił też sprawdzić, które pokolenie medyków wypala się najbardziej. Okazało się, że w największym stopniu dotyczy to pokolenia X, czyli urodzonych w latach 1965 – 1979. Prawie połowa lekarzy w tym wieku doświadcza wypalenia. W mniejszym stopniu dotyka ono Milenialsów, którzy przyszli na świat w latach 80. i 90. i Boomerów – urodzonych między 1946 r. a 1964 r. – niecałe 40%. We wszystkich grupach wiekowych częściej wypalają się kobiety.

Amerykańscy lekarze próbując sobie radzić z wypaleniem najczęściej separują się od innych, ćwiczą i trenują, rozmawiają z członkami rodziny i przyjaciółmi, śpią , zajadają stres śmieciowym jedzeniem, słuchają muzyki, piją alkohol. Około 17 % cierpi na depresję, a 1% próbowało odebrać sobie życie.

Najszczęśliwsi w związkach nefrolodzy

Najbardziej zadowoleni ze swojego życia osobistego są Milenialsi - aż 81%. Nieco mniej lekarzy z Generacji X i Boomerów uważa się za szczęśliwych poza pracą - 77% i 76%. Najwięcej usatysfakcjonowanych swoim życie osobistym lekarzy jest wśród reumatologów, chirurgów i alergologów, najmniej wśród nefrologów, kardiologów i onkologów. Ponad 85% doktorów pozostających w związkach małżeńskich opisuje je jako dobre lub bardzo dobre. Najszczęśliwsi w związkach są nefrolodzy, specjaliści w dziedzinie rehabilitacji i diabetolodzy. Najgorzej układa się specjalistom medycyny ratunkowej, psychiatrom i neurologom. Wśród biorących udział w badaniu medyków 16% mężczyzn pozostaje w związku z lekarkami, a 25% kobiet z lekarzami. Samotne życie wiedzie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. 13% lekarek jest singielkami, a 6% lekarzy singlami.

Medycyna – dobry wybór?

Wśród młodych lekarzy przed czterdziestką medycynę jako kierunek studiów wybrałoby ponownie najwięcej dermatologów i pulmonologów- prawie 90%, natomiast tylko 64% chirurgów plastycznych. Najbardziej zadowoleni z wyboru specjalizacji są gastroenterolodzy. Wszyscy zdecydowaliby się kształcić w tej dziedzinie ponownie. Tylko nieco mniej okulistów, dermatologów, urologów i ortopedów powtórzyłoby wybór specjalizacji. Najwięcej niezadowolonych ze swojej decyzji w tym względzie jest wśród nefrologów, reumatologów, specjalistów medycyny ratunkowej i lekarzy rodzinnych.

Sport, samochody i marihuana

Prawie połowa amerykańskich lekarzy zadeklarowała, że pije mniej niż jednego drinka tygodniowo. Pozostali nieco więcej. Około 2-3 % używa marihuany rekreacyjnie. Z badania Medscape wynika, że sport uprawia więcej starszych lekarzy. Cztery lub pięć razy w tygodniu ćwiczy 25% Boomerów, 23% Generacji X i tylko 20% Milenialsów. Połowa amerykańskich medyków walczy z nadwagą, a 1/3 próbuje utrzymać dotychczasową. Co drugi doktor w USA korzysta rocznie z 3-4 tygodni urlopu, a jedna czwarta z 5 tygodni lub więcej.

Najpopularniejszymi samochodami od lat wśród tamtejszych medyków są Toyota, którą jeździ 20% biorących udział w ankiecie, Honda - 15% i BMW - 10%. 68% lekarzy deklaruje, że są osobami wierzącymi. Najwięcej wierzących jest w pokoleniu Boomerów - 74%, najmniej wśród Milenialsów - 61%.

Źródła:

  • Medscape National Physician Burnout & Suicide Report 2020
  • Medscape Physician Lifestyle & Happiness Report 2020: The Generational Divide
  • International Physician Compensation Report 2019: Do US Physicians Have It Best?
  • Medscape Young Physician Compensation Report 2019

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także