Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NIL: Lekarze spoza UE jednak bez prawa wykonywania zawodu w trybie uproszczonym

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 stycznia 2021 12:44

NIL: Lekarze spoza UE jednak bez prawa wykonywania zawodu w trybie uproszczonym - Obrazek nagłówka
FOT. JAKUB OCIEPA / AGENCJA GAZETA

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do ministra zdrowia o niezwłoczne sprostowanie lub zmianę treści materiału zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w rubryce aktualności pt. „Pierwsi lekarze spoza UE otrzymali zgodę na wykonywania zawodu w Polsce w tzw. systemie uproszczonym”.

W opinii prezesa NRL fragment na końcu artykułu, gdzie wymienia się „Lekarzy, którzy uzyskali prawo wykonywania zawodu w trybie uproszczonym” jest nieścisły.

Prezes NRL wyjaśnia, że wylistowani na stronie Ministerstwa Zdrowia lekarze (5 osób) nie uzyskali prawa wykonywania zawodu, bo to prawo może przyznać wyłącznie okręgowa rada lekarska, a nie minister zdrowia.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty procedura nabycia prawa wykonywania zawodu przez lekarzy posiadających dyplom uzyskany poza obszarem Unii Europejskiej odbywa się dwuetapowo. Minister Zdrowia jest organem administracyjnym uprawnionym do wydania decyzji o udzieleniu tym osobom zgody na wykonywanie zawodu lekarza/lekarza dentysty, natomiast prawo wykonywania zawodu lekarze mogą nabyć dopiero wskutek decyzji okręgowej rady lekarskiej.

Znajdujący się obecnie na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia zapis wskazujący, że osoby tam wymienione rzekomo uzyskały już prawo wykonywania zawodu wprowadza czytelników w błąd, dlatego zdaniem prezesa NRL powinien zostać niezwłocznie usunięty lub zmieniony.

Źródło: NIL

Zobacz także