Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Oferty specjalne na przejazdy koleją nie dla wszystkich zawodów medycznych. Fizjoterapeuci pominięci...

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 czerwca 2020 13:16

Oferty specjalne na przejazdy koleją nie dla wszystkich zawodów medycznych. Fizjoterapeuci pominięci... - Obrazek nagłówka
KIF

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów prof. Maciej Krawczyk wystosował list otwarty do przewoźników kolejowych w związku z ofertą specjalną na przewozy dla przedstawicieli zawodów medycznych.

Prezes KRF przypomniał, że medycy stoją̨ na pierwszej linii frontu walki z wirusem COVID-19. Ramię w ramę pracują lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, farmaceuci, diagności laboratoryjni, opiekunowie medyczni, ale także fizjoterapeuci. - Nikt nas nie dzieli na lepszych czy gorszych – solidarnie niesiemy pomoc pacjentom w tych trudnych czasach. Wiele firm, w uznaniu trudu i zasług profesjonalistów medycznych w zwalczaniu epidemii, przygotowało specjalne oferty dla osób reprezentujących zawody medyczne. Podobnie uczyniło i Państwa przedsiębiorstwo – pochwalamy tę inicjatywę, ale czynimy to z jednym istotnym zastrzeżeniem: oferta objęła wszystkie zawody medyczne… poza fizjoterapeutami!
Reprezentujemy samodzielny zawód medyczny, a naszą profesję reguluje ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Mamy świadomość́, że jesteśmy najmłodszym samorządem medycznym i wiedza o tym, czym zajmuje się fizjoterapeuta może nie być dostępna dla wszystkich, ale to nie tłumaczy pominięcia zawodu fizjoterapeuty w Państwa działaniu - pisze prof. Maciej Krawczyk. Dodał, że pierwszą ofiarą śmiertelną COVID-19 spośród osób wykonujących zawód medyczny w Polsce był właśnie fizjoterapeuta, który zaraził się w związku z niesieniem pomocy pacjentom szpitala.
- W kontekście wprowadzenia różnych ofert specjalnych dla pracowników ochrony zdrowia przez przewoźników kolejowych pomijanie znaczących grup profesjonalistów medycznych, takich jak fizjoterapeuci właśnie, budzi niezrozumienie. Mamy nadzieję, że wynika to jedynie z braku świadomości na temat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, a nie jest działaniem o charakterze dyskryminacyjnym. Profesjonaliści medyczni nigdy nie rozróżniają swoich pacjentów i każdemu starają się pomóc zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą.
My, profesjonaliści medyczni, staramy się w tym czasie być szczególnie solidarni i współpracować w celu wspólnego dobra. Krajowa Izba Fizjoterapeutów apeluje: nie dzielcie nas i traktujcie równo! - apeluje M.Krawczyk.

Zobacz także