Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ratownicy wysłali petycję do ministra zdrowia. O co proszą?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 listopada 2020 09:20

Ratownicy wysłali petycję do ministra zdrowia. O co proszą? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Z epidemią koronawirusa zmaga się system opieki zdrowotnej na całym świecie. W ostatnich dniach w Polsce nastąpił lawinowy wzrost zakażeń. W piątek MZ poinformowało o 27 086 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Michał Winter, ratownik medyczny w Falck Medycyna powiedział w rozmowie z Medexpressem, że ratownicy z zespołów transportów medycznych wysłali petycję do ministra zdrowia z prośbą o równe traktowanie podczas pandemii.

- Mamy żal do ministra zdrowia za to, że dzieli ratowników na lepszych i gorszych. Ratownicy z zespołów transportów medycznych są pomijani przez MZ przy wzroście wynagrodzenia. Chcemy otrzymać takie same dodatki jak ratownicy, którzy pracują na SOR i w zespołach ratownictwa medycznego - powiedział Michał Winter.

- . Aż 90 proc. pacjentów, którymi się zajmujemy jest zakażonych koronawirusem. Przewozimy ich z jednego szpitala do drugiego. Zdarza się, że odległość między nimi wynosi 200-300 km. Uważamy, że za pracę w trudnych warunkach należą nam się godne pieniądze - dodał.

Poniżej zamieszczamy treść petycji ratowników do ministra zdrowia.

"My ratownicy medyczni, zwracamy się do ministra zdrowia o równe traktowanie naszej grupy zawodowej przy planowanym wzroście wynagrodzenia za pracę z pacjentami zakażonymi SARS-Cov-2 lub podejrzanymi o zakażenie. W dniu 01.11.2020 roku pojawiły się w mediach informacje, które mówią o wzroście wynagrodzenia o 100% dla ratowników medycznych pracujących w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, oddziałach szpitalnych.

Wzrost wynagrodzenia opisywany powyżej ma związek z trudną i karkołomną pracą w ciężkich czasach epidemii. Po raz kolejny, my ratownicy medyczni pracujący w zespołach transportu medycznego jesteśmy pomijani w planowanych wzrostach wynagrodzeń, czy choćby wypłacanych dodatkach ministerialnych! W obecnym czasie 90% transportów medycznych, międzyszpitalnych to pacjenci w stanie ciężkim, bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia ze stwierdzoną chorobą COVID19 lub zakażeniem SARS-CoV-2! Dlatego też niezrozumiałe jest dla nas kolejne pominięcie części ratowników medycznych, którzy codziennie poświęcają się i z ogromnym zaangażowaniem włączają się we wspólną walkę w tych trudnych dla nas wszystkich czasach! W związku z powyższym prosimy o uwzględnienie ratowników medycznych pracujących w zespołach transportów medycznych do osób objętych wzrostem wynagrodzenia".

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także