Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

To tu w najbliższy wtorek medycy z całej Polski będą zdawać swój najważniejszy egzamin

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 marca 2023 14:03

To tu w najbliższy wtorek medycy z całej Polski będą zdawać swój najważniejszy egzamin - Obrazek nagłówka

W najbliższy wtorek, 14 marca w Łodzi w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się egzamin dla lekarzy specjalizujących się w dziedzinach chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. Na ten najważniejszy w zawodowym życiu medyka egzamin przyjedzie prawie 700 lekarzy z całej Polski. W ciągu 3 godzin przyszli specjaliści muszą odpowiedzieć na 120 pytań. Jeżeli odpowiedzą na 60% z nich, złożą ten egzamin, co pozwoli im przystąpić do egzaminu ustnego. Jeśli zaś zdadzą test na co najmniej ocenę dobrą (75% poprawnych odpowiedzi), są zwolnieni z egzaminu ustnego i uzyskują tytuł specjalisty. Pytania do testu przygotowują specjaliści lekarze z tych dziedzin z całej Polski, a następnie są one recenzowane przez konsultantów krajowych w tych dziedzinach. Nad testami pracuje kilkanaście osób, tak, aby jak najlepiej sprawdziły wiedzę egzaminowanych.

Organizowanie egzaminów specjalizacyjnych jest podstawą działania Centrum. W każdej sesji egzaminacyjnej (są 2 w roku) CEM przygotowuje takie egzaminy w około 90 dziedzinach lekarskich i lekarsko-dentystycznych oraz w kilkunastu nielekarskich. Na przykład do PES dla lekarzy i lekarzy dentystów przystępuje ok. 3000–4000 zdających.

Centrum Egzaminów Medycznych przeprowadza egzaminy w ciągu całego roku dla ok. 30 000 zdających i wykorzystuje do tego celu ok. 8.000 pytań testowych.

Centrum zostało utworzone w 2001 r. Przeprowadza egzaminy dla osób kształcących się w zawodach medycznych.

Początkowo CEM organizowało jedynie egzaminy wstępne na specjalizacje oraz Państwowy Egzamin Specjalizacyjny dla lekarzy i lekarzy dentystów. Z biegiem czasu zadania CEM się rozszerzały i obecnie obejmują szereg egzaminów, zarówno dla lekarzy i lekarzy dentystów, jak i innych pracowników medycznych odbywających szkolenie specjalizacyjne (diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, fizjoterapeutów, psychologów klinicznych itd.).

CEM organizuje również Lekarski Egzamin Końcowy i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy, do których mogą przystępować w szczególności studenci, którzy ukończyli przedostatni rok studiów. Egzaminy te cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ dopiero po zdanym egzaminie można uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce, a ponadto wyniki tych egzaminów stanowią podstawowe kryterium rankingowe w postępowaniu kwalifikacyjnym do rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego. W każdym terminie do LEK zgłasza się ok. 10 000 zdających, a do LDEK - ok. 1500.

CEM organizuje również Lekarski Egzamin Weryfikacyjny i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny, do których przystępują absolwenci uczelni medycznych spoza UE. Po złożeniu tych egzaminów uzyskają zrównanie kwalifikacji z uzyskanymi przez absolwenta polskiej uczelni. Do kolejnej edycji do LEW, która odbędzie się 29 maja zgłosiło się blisko 1000 osób, w tym medycy z Ukrainy.

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także