Znamy najbardziej przyjazny dla pacjentów ośrodek onkologiczny i lekarza

Alicja Dusza

Opublikowano 27 pazdziernika 2016, 09:02

Fot. Thinkstock/Getty Images
Alicja Dusza

Opublikowano 27 pazdziernika 2016, 09:02

Onkomapa, przewodnik po placówkach onkologicznych przyjaznych pacjentom jest praktycznym narzędziem ułatwiającym chorym na raka i ich bliskim zorientowanie się w poziomie satysfakcji leczonych w nich pacjentów. Jest to możliwe dzięki tysiącom opinii osób, które korzystały z ich świadczeń.
Z opublikowanego III dorocznego rankingu Onkomapy wynika, że najbardziej przyjazną placówką onkologiczną w Polsce okazało się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM, zaś lekarzem najbardziej przyjaznym pacjentom został dr n. med. Krzysztof Adamowicz
z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.

Do Onkomapy zgłoszonych zostało 934 placówek onkologicznych (szpitali, przychodni, ośrodków diagnostyki oraz radioterapii) i 2579 lekarzy z całej Polski.

- Korzyści tak prężnego funkcjonowania portalu są wielostronne. Tak ogromne zaangażowanie pacjentów wskazuje na dużą potrzebę funkcjonowania takiego narzędzia oraz na to, że spełnia ono swoją funkcję – pomaga wybrać najodpowiedniejszą placówkę do leczenia danego rodzaju nowotworu. Z drugiej zaś strony pozyskane dane są jasną wskazówką dla placówek i personelu medycznego na temat jakości ich działalności. Motywują do lepszego działania – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia, która stworzyła portal.

Zdaniem pacjentów, na miano najbardziej przyjaznej placówki onkologicznej w Polsce zasłużyło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM, uzyskując ocenę 4,76 (ocena maksymalna = 5). Na drugim miejscu, niemalże ex aequo, znalazł się Zamojski Szpital Niepubliczny (4,75) a trzecie miejsce przypadło Zachodniopomorskiemu Centrum Onkologii (4,4).

Z kolei najbardziej przyjaznym pacjentom lekarzem, spośród 2579 znajdujących się w bazie, został dr n. med. Krzysztof Adamowicz z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku ze średnią ocen równą 5. Jak widać nie jest łatwo mu dorównać – już trzeci rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce. Jednak tuż za nim, z ocenami 4,99 znajdują się dr n. med. Piotr Nowaczyk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii,
dr n. med. Agata Hajduk z gliwickiego oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie i Barbara Bauer-Kosińska z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego. Na trzecim miejscu znalazł się Arkadiusz Spychała z Wielkopolskiego Centrum Onkologii (4,98).

Źródło: materiały prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Alivia / Fundacja Alivia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30