Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Walenty Zajdel

Adam Niedzielski jest ministrem zdrowia dwa lata

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 29 sierpnia 2022 08:33

Adam Niedzielski jest ministrem zdrowia dwa lata - Obrazek nagłówka
Jakie są plusy i minusy dokonań ministra zdrowia po dwóch latach urzędowania. Kilka plusów: konsekwentna informatyzacja w ochronie zdrowia, wdrożenie pilotaży trzech programów: Koordynowanej Opieki Specjalistycznej, Krajowej Sieci Kardiologicznej oraz Krajowej Sieci Onkologicznej. Niestety minusów jest więcej. Warto wymienić kilka.

Zarządzanie podczas epidemii
W 2021 roku z powodu COVID-19 zmarło w Polsce ponad 90 tysięcy osób. Ponadto nadumieralność w Polsce była najwyższa w Unii Europejskiej. Liczba zgonów w 2021 roku przekroczyła o 154 tysiące średnioroczną wartość z ostatnich 50 lat. Niewłaściwy sposób zarządzania ochroną zdrowia podczas epidemii doprowadził do powstania olbrzymiego długu zdrowotnego. Dług zdrowotny będzie miał przez długi okres negatywne konsekwencje ponieważ będziemy mieli z nim do czynienia jeszcze przez wiele lat.

Wykonywanie testów
Od początku pandemii testowanie w kierunku SARS-CoV-2 jest jedną z najsłabszych stron walki z koronawirusem. Dopiero 98 miejsce w świecie pod względem intensywności testowania mówi samo za siebie. Bezpośrednio przed Polską jest Botswana. Kto do tego doprowadził? Minister zdrowia Adam Niedzielski, ponieważ między innymi nie wyraził zgody na wykonywanie testów antygenowych przez laboratoria prywatne, które wielokrotnie zwracały się do ministra zdrowia z prośbami o umożliwienie wykonywania tych testów. Wprowadzenie testowania do aptek było dużym błędem, ponieważ farmaceuci, co do zasady, powinni zajmować się lekami a nie wymazami. Ponadto minister zdrowia zakpił sobie z farmaceutów, ponieważ wprowadził możliwość wykonywania bezpłatnych testów w aptekach zaledwie przez dwa miesiące.

Narodowy Program Szczepień (NPS)
Dnia 8 grudnia 2020 roku premier powołał na pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, Michała Dworczyka, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ten sposób NPS stał się programem politycznym zamiast programem medycznym na czele, którego powinien stać minister zdrowia. W Polsce poziom wyszczepienia przeciw COVID-19 wynosi 60 procent populacji. Niestety Polska pod tym względem jest dopiero na 23 miejscu w Unii Europejskiej. Dnia 16 maja 2022 roku premier odwołał pełnomocnika rządu do spraw NPS - najprawdopodobniej za niezadowalający wynik szczepień pomimo poniesienia bardzo dużych kosztów. Minister zdrowia podpisał umowy z firmami farmaceutycznymi na zakup za 10 miliardów złotych olbrzymiej ilości szczepionek przeciw COVID-19. Ogółem 200 milionów dawek dla populacji 38 milionowej. Dla porównania minister zdrowia Wielkiej Brytanii podpisał umowy na zakup 230 milionów dawek dla populacji 68 milionowej.

Rada Medyczna
Rada Medyczna była organem pomocniczym premiera Mateusza Morawieckiego. Rada wydawała profesjonalne rekomendacje w sprawie pandemii. Minister zdrowia wprowadzał w życie tylko niektóre rekomendacje, zdarzało się, że niektóre ignorował. Dlatego 14 stycznia 2022 roku trzynastu z siedemnastu członków Rady złożyło rezygnacje z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19 z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Modernizacja szpitalnictwa
W grudniu 2021 roku minister zdrowia przedstawił projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski stwierdził między innymi, że "dokument będzie konstytucją szpitalnictwa w Polsce, na długie lata określi zasady funkcjonowania szpitali, zasady ich restrukturyzacji i tego, jak szpitalnictwo w Polsce będzie modernizowane". Główne założenia modernizacji szpitalnictwa były następujące: powołanie Agencji Rozwoju Szpitali, profesjonalizacja kadry zarządzającej oraz modyfikacja systemu finansowania szpitali. Projekt ustawy został mocno skrytykowany przez osoby, które naprawdę znają się na szpitalnictwie. Dlatego na konferencji prasowej 12 sierpnia 2022 roku Adam Niedzielski stwierdził, że "to nie jest dobry czas na powoływanie Agencji Rozwoju Szpitali, która kosztowałaby miliony złotych rocznie". Zapewne niezręcznie było ministrowi zdrowia przyznać, że najważniejsza ustawa dla ochrony zdrowia, której przyjęcie planowało Ministerstwo Zdrowia w tym roku, może trafić do kosza.

Braki leków
Braki, niedobory i zmniejszona dostępność leków stanowią realny problem w Polsce i w Unii Europejskiej. Niestety minister zdrowia bagatelizuje sprawę i twierdzi, że w Polsce nie ma problemu braku leków. W jednym z wywiadów stwierdził jedynie, że "ewentualne braki leków w aptekach mogą wynikać z niezamawiania ich przez farmaceutów."
Po dwóch latach wiemy, że Adam Niedzielski częściej jest tylko zwykłym politykiem realizującym wytyczne obozu rządzącego. Rzadziej jest profesjonalnym ministrem zdrowia dbającym o zdrowie społeczeństwa.

mgr farm. Walenty Zajdel

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Depisyzacja systemu administracji państwowej

18 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Co daje nam wiedza

22 sierpnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023
Michal-Modro-3
Michał Modro

Reklama wyrobów medycznych część 7

17 kwietnia 2023