Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Czy bojkotować Rosjan?

MedExpress Team

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Opublikowano 21 maja 2022 10:55

Czy bojkotować Rosjan? - Obrazek nagłówka
FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Kolega zapytał mnie, czy powinniśmy bojkotować rosyjskich lekarzy, podobnie, jak bojkotujemy np. sportowców? Odpowiedziałem, że nie. Dlaczego nie?

Bojkot sportowców jest uzasadniany tym, że ich światowe sukcesy zafałszowują obraz Rosji .jako światowego bandyty. Rosja ciężko na ten obraz pracuje między innymi mordując ukraińskie dzieci. I jest to jej suwerenna decyzja. Ale nie wszyscy Rosjanie są bandytami.

Jako lekarza wojskowego uczono mnie, że mam pomagać rannym swoim, ale także obcym – wrogim. W latach siedemdziesiątych XX wieku jako oficer armii Paktu Warszawskiego byłem stypendystą Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i nikt przede mną wiedzy nie ukrywał. Zasada była ta sama. Jeśli by doszło do jakiejś konfrontacji to my lekarze nie jesteśmy od tego, żeby się wzajemnie bić, a od tego, żeby opatrywać tych, którzy już się bić nie będą i teraz już tylko walczą, aby przeżyć. Ponadto, nie bardzo jest kogo bojkotować. Władza rosyjska skutecznie chroni rosyjskich lekarzy przed odgrywaniem międzynarodowej roli i również przed kontaktami z nami. Tak działo się w czasach ZSRR i tak jest obecnie. Raczej przydałyby się nam jakieś kontakty. Niestety, mój jedyny rosyjski dobry znajomy – rówieśnik i pionier przeszczepiania szpiku w Rosji: Borys Afanasyew już nie żyje.

Poza tym mało jest prawdopodobne, że lekarze popierają tę wojnę i nie ma co ich w ramiona Putina dodatkowo wpychać bojkotem. A z drugiej strony trzeba pamiętać, że niezależnie od tego, jak zakończy się obecna wojna to Rosja pozostanie i trzeba się będzie z nią jakoś ułożyć, a wcześniej jakoś skomunikować i do tego możliwie neutralne drogi porozumienia powinny być zachowane.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Michal-Modro-3
22 stycznia 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Mocarstwo w ciszy

15 października 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
1 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023