Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Dr n. med. Marek Derkacz

Czy niskie stężenie witaminy D może zwiększać ryzyko poronień?

MedExpress Team

Dr n. med. Marek Derkacz

Opublikowano 16 września 2018 06:02

Czy niskie stężenie witaminy D może zwiększać ryzyko poronień? - Obrazek nagłówka
Fot. arch. red.
Wyniki najnowszych badań jednoznacznie wskazują, iż niedobór witaminy D3 zwiększa ryzyko wczesnej utraty ciąży.

Coraz większa liczba badań naukowych wskazuje na istotny udział witaminy D w płodności człowieka. Wydaje się, że jej niedobór może być istotnym, aczkolwiek jeszcze niedocenianym czynnikiem odpowiedzialnym za utrudnienia związane z donoszeniem ciąży.

Badacze z USA na łamach Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, udowodnili, że u kobiet z niedoborem witaminy D3(25 [OH] D <20 ng / mL lub 50 nmol / L– normy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych) rzadziej dochodziło do owulacji oraz że miały one, aż o 40% niższe szanse na urodzenie żywego dziecka, w porównaniu do grupy kobiet z prawidłowym stężeniem witaminy D3 we krwi.

Badacze zaobserwowali, że niedobór tej witaminy u kobiet z PCOS poddanych stymulacji jajników związany był ze znacznie mniejszą częstością owulacji w porównaniu do grupy kobiet z nieustaloną dotąd przyczyną niepłodności.

Zarówno wyniki badania PCOS II, w którym brało udział 607 kobiet oraz badania AMIGOS, gdzie grupę badaną stanowiło 647 osób, pozwalają nam w pewnym stopniu wyjaśnić, dlaczego u części kobiet może dochodzić do poronienia we wczesnym etapie ciąży.

Co prawda, w badaniu AMIGOS nie zaobserwowano istotnego związku między niedoborem witaminy D a żywymi urodzeniami, ale u kobiet w ciąży w obu badaniach stwierdzono, że niedobór witaminy D wiązał się z większym ryzykiem jej wczesnej utraty. Na szczęście, niedobór witaminy D jest modyfikowalnym czynnikiem, a więc jej odpowiednia suplementacja lub umiarkowana i zarazem zdroworozsądkowa ekspozycja na światło słoneczne może zminimalizować ryzyko przedwczesnej utraty ciąży.

Jakkolwiek, biorąc pod uwagę dużą liczbę przeprowadzanych każdego roku w Polsce nieudanych cykli stymulacji jajników, warto zastanowić się, czy przynajmniej oznaczenie stężenia witaminy D3 we krwi u kobiet z grupy ryzyka, planujących ciążę, szczególnie w miesiącach od kwietnia do września nie powinno stać się badaniem obligatoryjnym, zlecanym podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Wydaje się, że takie postępowanie mogłoby choć częściowo zredukować ryzyko wczesnej utraty ciąży.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Renata Furman
19 grudnia 2023
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Farmakolog dla pacjentów: TRZUSTKA

6 listopada 2023
Michal-Modro-3
11 października 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
1 sierpnia 2023
Michal-Modro-3
3 kwietnia 2023