Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Walenty Zajdel

Ile szczepionek przeciw COVID-19?

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 9 grudnia 2022 08:36

Ile szczepionek przeciw COVID-19? - Obrazek nagłówka
W 2020 roku Komisja Europejska przekazała kilku firmom farmaceutycznym ogółem 3 mld euro jako zaliczkę na przyszłe zakupy szczepionek przeciw COVID-19. Na podstawie umów ramowych, po dopuszczeniu do obrotu, szczepionki będą sprzedawane do krajów UE w ilości zależnej od ich populacji - dla Polski 8,5%

Dnia 12 czerwca 2020 roku ministrowie zdrowia 27 krajów UE zatwierdzili plan zakupów szczepionek, który będzie realizowany przez Komisję Europejską, która zawarła z sześcioma firmami farmaceutycznymi kontrakty na prawie 2,6 miliarda dawek różnych szczepionek: Pfizer (do 600 mln dawek), Moderna (do 460 mln dawek), Johnson (do 400 mln dawek) AstraZeneca (do 400 mln dawek), CureVac (do 405 mln dawek), Sanofi (do 300 mln dawek). W ramach tych kontraktów Polska miała zagwarantowane dostawy z czterech firm: Pfizer (43 mln dawek), AstraZeneca (16 mln dawek), Johnson (17 mln dawek), Moderna (7 mln dawek). Razem 83 miliony dawek.

Oprócz kontraktów zawartych przez UE, minister zdrowia Adam Niedzielski w 2020 roku, dodatkowo podpisał z firmami farmaceutycznymi umowy zakupu z wyprzedzeniem, na 117 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19. Minister zdrowia zakontraktował ogółem 200 milionów dawek za 10 miliardów złotych. Dla porównania - 15 maja 2020 roku Donald Trump zainaugurował warty 10 miliardów dolarów projekt "Operacja Kosmiczna Prędkość”. Jego celem było inwestowanie w szczepionki oraz produkcja 300 mln dawek na potrzeby USA już w styczniu 2021 roku. Oczywiste jest, że dla USA wydatek 10 mld dolarów to mały pikuś natomiast dla Polski wydatek 10 mld złotych to olbrzymi wydatek.

Podczas zawierania kontraktów w 2020 roku istniało kilka niewiadomych, ponieważ szczepionki początkowo były produkowane tylko w małych ilościach dawek przeznaczonych do badań klinicznych i dlatego nie było jeszcze infrastruktury koniecznej do produkcji olbrzymich ilości dawek. Pomimo tego firmy farmaceutyczne zawarły kontrakty na dostarczenie w krótkim czasie setek milionów dawek, co w praktyce okazało się niewykonalne. Innymi słowy firmy farmaceutyczne „ugryzły więcej niż mogły połknąć”. Ostatecznie harmonogram dostaw został zaplanowany na lata 2021 - 2023. W celu zwiększenia możliwości produkcyjnych firma Pfizer podpisała umowy na konfekcjonowanie szczepionki Comirnaty przez firmy: Sanofi oraz Novartis.

Na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego 10 lutego 2021 roku przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że w procesie negocjacji w sprawie zakupów szczepionek doszło do błędów. Stwierdziła, że Komisja Europejska zbyt optymistycznie założyła, iż to co zostanie zamówione, będzie szybko dostarczone. Ponadto nie doceniono problemów, które mogą wystąpić w trakcie masowej produkcji szczepionek.

W październiku 2022 roku Prokuratura Europejska wszczęła śledztwo w sprawie zakupów szczepionek przeciwko COVID-19 w Unii Europejskiej. W wydanym komunikacie Prokuratura Europejska poinformowała, że będą sprawdzane wszystkie umowy oraz kontakty na najwyższym szczeblu między prezesem firmy Pfizer a przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Do 8 grudnia 2022 roku w Polsce podano łącznie 57,7 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Aktualnie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zalega 25 milionów dawek, czyli jest problem. Dlatego Ministerstwo Zdrowia podejmuje nieudolne próby rozwiązania tego problemu. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że nieodpłatnie zostało przekazanych 11 mln szczepionek m.in. do Gruzji, Palestyny i Wietnamu. Na konferencji prasowej 8 grudnia br. minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "negocjujemy z poszczególnymi producentami, jak wyjść z tej trudnej sytuacji zarówno dla nas, jak i dla producentów, jako strona polska staramy się pokazywać problem nadmiernych dostaw preparatów szczepiennych przeciwko COVID-19." To jest hipokryzja, ponieważ minister zdrowia zakontraktował nadmierne ilości szczepionek natomiast producenci realizują dostawy zgonie z podpisanymi umowami. Pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać).

Warto przypomnieć, że wicepremier Jacek Sasin wydał 70 milionów złotych na wybory kopertowe, które się nie odbyły. W mediach było dużo krytycznych uwag w tej sprawie. Minister zdrowia podpisał umowy, które są zobowiązaniami finansowymi na 10 miliardów złotych. Ani media, ani eksperci nie mają krytycznych uwag. Dlaczego? Można powiedzieć, że to są dwie różne sprawy. Niemniej jednak jest duże podobieństwo, ponieważ niewykorzystane karty do głosownia oraz niewykorzystane szczepionki trzeba zutylizować.


mgr farm. Walenty Zajdel

Podobne artykuły

iStock-888015998
Europejski Dzień Śniadania

Jak sprawnie, zdrowo i smacznie przygotowywać śniadania?

22 kwietnia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
prof kos kudła
22 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Incydent studencki

30 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Terapia LDN nadzieją na upragnioną ciążę?

5 lutego 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Kobieta z dzieckiem

24 lutego 2023