Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowelizacja – a co jak się nie uda?

MedExpress Team

mec. Łukasz Sławatyniec

Opublikowano 20 maja 2013 12:31

Nowelizacja – a co jak się nie uda? - Obrazek nagłówka
Minister Neumann zapowiedział, że w środę Sejm zacznie prace nad zmianami ustawy refundacyjnej. Liczmy, że faktycznie tak będzie. Czekając na zmiany pomyślmy chwilę, co gdyby się jednak nie udało.

Minister Neumann zapowiedział, że w środę Sejm zacznie prace nad zmianami ustawy refundacyjnej. Pożyjemy, zobaczymy... Liczmy, że faktycznie tak będzie i że parlament uchwali zmiany możliwie szybko. W aktualnej sytuacji możliwie szybko powinno oznaczać, że zmiany powinny wejść w życie w ciągu miesiąca.

Czekając na zmiany pomyślmy chwilę, co gdyby się nie udało. Całego zamieszania nie ułatwiają jasne stwierdzenia Ministerstwa Zdrowia, że nie ma uproszczonej procedury dla ubiegania się o ponowną refundację obecnie finansowanych produktów. Panie Ministrze, ale jak firmy nie złożą wniosków z całą dokumentacją, to co Pan zrobi? Wezwie Pan do uzupełnienia braków formalnych w ciągu 7 dni? Urzędnicy z Miodowej bardzo dobrze wiedzą, że w takim terminie nie ma możliwości ściągnięcia z całej Europy dokumentów potwierdzających refundację i przetłumaczenia ich na język polski. Urzędnicy jeszcze lepiej wiedzą, że nie ma możliwości przygotowania analiz HTA w takim terminie. A sama analiza to nie wszystko. Przecież AOTM jeszcze musiałby ją ocenić. Ruch Ministerstwa Zdrowia przy aktualnych, jeszcze nieznowelizowanych, przepisach mógłby bowiem doprowadzić do kleszczy, a w efekcie uniemożliwienia refundacji wielu produktów od 1 stycznia 2014 roku.

Kończąc czarnowidztwo, zakaszmy rękawy. Pod koniec zeszłego roku Minister Zdrowia opublikował wzory wniosków refundacyjnych, które musimy stosować. Taki formularz póki co obowiązuje, to do dzieła. Wypełniamy tabelki, zwłaszcza część dotyczącą cen, i szukamy reszty dokumentów. A nuż będą potrzebne. Trochę czasu na to wszystko się schodzi. Szczególnie jak przy okazji musimy rozwiązywać tak trywialne problemy jak wskazanie w nowym wniosku, że mamy określić roczne wielkości dostaw na lata 2013 i 2014. Przecież ubiegamy się o refundację na lata 2014 i 2015. Czy naprawdę urzędnicy Ministerstwa Zdrowia musieli w formularzu wpisać lata? Przecież wnioskodawcy znają kalendarz i sami mogą określić czas. Teraz trzeba kreślić wniosek. Dobrze, że chociaż ta część jest w excelu, to kreślenie prostsze.

Zdumiewające jest ile zbędnych problemów zabierających czas wszystkim pojawia się każdego dnia. Aż strach pomyśleć o ilu rzeczach jeszcze nie wiemy. W sumie pewne jest tylko to, że bez wniosków złożonych jak najszybciej i bez negocjacji jesienią, większość decyzji refundacyjnej wygaśnie 31 grudnia 2013 roku. Zostało nam jeszcze siedem miesięcy. To będzie siedem długich miesięcy. Winter is coming...

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Msolecka
Felieton

Razem wspiera rząd z osobna

10 listopada 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Leszek Borkowski

Probiotyki w neonatologii

11 września 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
31 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

17 kwietnia 2023