Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Walenty Zajdel

Recepty farmaceutyczne

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 8 września 2022 10:33

Recepty farmaceutyczne  - Obrazek nagłówka
Od 1 kwietnia 2020 roku farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawiać receptę farmaceutyczną w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta (przed 01.04.2020 - w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia). Ile takich recept jest wystawianych? Na jakie leki są najczęściej wystawiane recepty farmaceutyczne? Nie wiadomo, ponieważ Naczelna Rada Aptekarska nie publikuje żadnych danych na ten temat.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – mgr farm. Marek Tomków – udzielił wywiadu Dziennikowi Gazecie Prawnej, na temat recept farmaceutycznych, w którym stwierdził między innymi, że "gdy osoba przyjdzie do apteki i powie: mam bardzo wysokie ciśnienie, źle się czuję albo jest cukrzykiem i bierze insulinę, która właśnie się skończyła. Wtedy jeśli farmaceuta uzna, że bez tego leku pacjenta czekają poważne konsekwencje zdrowotne, wystawi taką receptę." Jest to kolejny wywiad, w którym zostały podane tylko ogólne wiadomości bez konkretnych danych takich jak na przykład: liczba farmaceutów, którzy wystawili recepty farmaceutyczne, liczba recept farmaceutycznych wystawionych w ciągu roku, na które leki najczęściej są wystawiane takie recepty. Pan Marek Tomków wielokrotnie wypowiadał się w mediach. Niestety zdarzały się opowieści dziwnej treści.

Oczywiste jest, że farmaceuci powinni gwarantować bezpieczną farmakoterapię. Tymczasem w okresie stanu epidemii w Polsce (od 20 marca 2020 r. do 16 maja 2022 r.) aż 1 674 farmaceutów wystawiło 6 621 recept farmaceutycznych na 7 457 opakowań leku amantadyna. Należy podkreślić, że nie było i w dalszym ciągu nie ma żadnych dowodów naukowych ani przesłanek, że amantadyna może być skuteczna w leczeniu COVID-19. Wiadomo, że entuzjaści amantadyny nie szczepią się, ponieważ zażywają ten lek. Następnie trafiają do szpitala w ciężkim stanie i umierają na COVID-19. Każdy farmaceuta, który wystawił receptę farmaceutyczną na lek amantadyna złamał prawo oraz wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością, ponieważ idea stojąca za receptą farmaceutyczną jest taka, żeby było to działanie wyjątkowe, uzasadnione szczególnymi okolicznościami. Ponadto farmaceuta może odmówić wykonania każdej usługi farmaceutycznej, o której mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o zawodzie farmaceuty, jeżeli jej wykonanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.

Naczelna Rada Aptekarska (NRA) nie rozumie, że każdy farmaceuta powinien być gwarantem bezpiecznej farmakoterapii ponieważ nic nie zrobiła w sprawie farmaceutów, którzy wystawili recepty farmaceutyczne na lek amantadyna. Czy farmaceuci, którzy wystawili recepty na amantadynę będą również dokonywać przeglądów lekowych? Na samą myśl o tym, strach się bać. Niestety NRA stoi na błędnym stanowisku, że do wykonywania przeglądów lekowych nie są potrzebne żadne kursy, ponieważ: "każdy farmaceuta uprawniony do wykonywania zawodu farmaceuty uprawniony jest do sprawowania opieki farmaceutycznej, będącego podstawową formą wykonywania zawodu farmaceuty."

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 7 września 2022 r. odbył się panel „Czy właściwie wykorzystujemy potencjał ponad 11 tys. polskich aptek? Opieka farmaceutyczna w Polsce i na świecie”. W panelu nie uczestniczył nikt z NRA pomimo, że w Karpaczu było obecnych pięcioro Prezesów. Powiedzieć, że to żenada – to za mało. Niemniej jednak poziom zadowolenia i samouwielbienia Tych Prezesów jest bardzo wysoki.

mgr farm. Walenty Zajdel

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowe terapie w leczeniu zespołu post-COVID-19

26 marca 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
Michal-Modro-3
11 października 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Czy wymrzemy?

3 czerwca 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Terapia LDN nadzieją na upragnioną ciążę?

5 lutego 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Jan Paweł II

13 marca 2023