Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner
Walenty Zajdel

Szczepienia przeciw COVID-19

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 4 października 2022 10:59

Szczepienia przeciw COVID-19 - Obrazek nagłówka

Minister zdrowia podpisał umowy zakupu z wyprzedzeniem na 200 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19 za 10 miliardów złotych. Dotychczas zostało podanych 56,7 mln dawek. Aktualnie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych znajduje się 25 milionów dawek. Dla porównania minister zdrowia Wielkiej Brytanii zakontraktował zakup 190 milionów dawek dla 68 milionowej populacji. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że nieodpłatnie przekazaliśmy 11 mln szczepionek m. in. do Czarnogóry, Gruzji, Palestyny i Wietnamu. Pomagać innym krajom można ale czy właśnie w ten sposób ?

Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia 28 września 2022 roku wiceminister Waldemar Kraska powiedział, że „uruchamiamy nową kampanię informacyjną na temat programu profilaktyki COVID-19. Kampanię tę nazwaliśmy CHCĘ ZROZUMIEĆ. Materiały będą promowały chęć zrozumienia tego działania czemu służą szczepionki." Rychło w czas skoro szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Po 21 miesiącach masowych szczepień kampania „czemu służą szczepionki" brzmi jak ponury żart. Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej 28 września stwierdził, że nowa kampania będzie polegała głównie na uszanowaniu tego, że decyzja o szczepieniu jest decyzją autonomiczną. Innymi słowy róbta co chceta jak mawia Jurek Owsiak.

Wiceminister zdrowia poinformował Posłów, że „jeżeli chodzi o ceny szczepionek to jest to informacja wrażliwa i tego nie możemy obecnie przekazać." Fakty są następujące - w listopadzie 2020 roku na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zostały podane ceny szczepionek przeciw COVID-19. Natomiast w grudniu 2020 roku belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker ujawniła ceny szczepionek dla Unii Europejskiej: AstraZeneca-1,8 euro, Johnson-8,5 dolara, Pfizer/BioNTech-12 euro, Moderna-18 dolarów, CureVac-10 euro.

Wiceminister Kraska stwierdził, że „16 maja bieżącego roku realizacja Narodowego Programu Szczepień (NPS) przeciw COVID-19 została powierzona ministrowi zdrowia. Uprzednio nadzór nad NPS był realizowany przez pełnomocnika rządu do spraw NPS. Zmiana organizacyjna nie wpłynęła na cel NPS." Były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk był pełnomocnikiem rządu do spraw NPS.

W Polsce kwestia szczepień, zupełnie niepotrzebnie, podlega polityzacji. W listopadzie 2020 roku została powołana Rada Medyczna przy Premierze. Rada na podstawie analiz i oceny bieżącej sytuacji wydawała opinie oraz rekomendacje. W styczniu 2022 roku trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej złożyło rezygnacje. W oświadczeniu napisali między innymi, że decyzja zapadła z uwagi na „brak wpływu rekomendacji na realne działania i wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

W Polsce 60% populacji jest po pełnym szczepieniu przeciw COVID-19. W Portugali wskaźnik ten wynosi 88%. W Portugalii za szczepienia odpowiedzialny jest komandor, który wcześniej dowodził okrętami podwodnymi. Portugalskich antyszczepionkowców komandor trzyma krótko: „Koronawirus to wróg. Nie chcesz się szczepić ? Jesteś obskurantem, chyba urwałeś się ze średniowiecza.” Natomiast w Polsce w czasie pandemii antyszczepionkowcy urośli w siłę.

mgr farm. Walenty Zajdel

Zobacz także

Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Na czym zarabiają apteki?

17 sierpnia 2022
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta

19 września 2022
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Szczepienia przeciw grypie

26 września 2022
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Jak się tworzy uczelnię medyczną?

8 października 2022
the-future-is-female
Michał Modro

Polska Moc Kobiety!

18 października 2022
Projekt-bez-tytulu-3
31 października 2022