I ty możesz pomóc naukowcom zrozumieć działanie koronawirusa!

Tomasz Kobosz

Opublikowano 01 kwietnia 2020, 17:23

Fot. Getty Images/iStockphoto
Tomasz Kobosz

Opublikowano 01 kwietnia 2020, 17:23

Sama idea nie jest nowa. Właściciele komputerów na całym świecie nie od dziś użyczają wolnych mocy swoich maszyn naukowcom pracującym nad lekami na chorobę Alzheimera, Huntingtona, czy do symulacji białek wirusa Ebola. Inni udostępniają swoje procesory SETI, w nadziei, że przyczynią się do wyłuskania z milionów terabajtów rejestrowanego przez radioteleskopy szumu sygnały od pozaziemskich cywilizacji.

Dziś – apelują uczeni – przyszła pora przekierować moc obliczeniową na „rozkodowanie” wirusa SARS-CoV-2

Projekt koordynuje kalifornijski Uniwersytet Stanforda. To pracując tam badacze stoją za inicjatywą o nazwie FoldingAtHome.

Jeśli uda się „zebrać” wystarczająco dużą moc obliczeniową, możliwe będzie przeprowadzenie niezwykle złożonych symulacji molekularnych, dzięki którym uczeni zrozumieją, w jaki sposób działają białka wirusowe SARS-CoV-2. A byłby to milowy krok do szybszego opracowania skutecznej szczepionki.

W Polsce temat podjęła agencja gamingowa FantasyExpo oraz firmy Switchit i WeWork. - Do akcji chcemy zaangażować drużyny e-sportowe, graczy oraz influencerów gamingowych. Każdy może pomóc, udostępniając wolne zasoby swoich komputerów. Mamy nadzieję, że na nasz apel odpowie wiele osób z naszego środowiska i wspólnie przyczynimy się do jak najszybszego powstania skutecznej szczepionki przeciw Covid-19 - mówi Justyna Oracz z Fantasy Expo.

Jak dołączyć do tej szczytnej akcji? Wystarczy zainstalować na komputerze program, który można pobrać ze strony https://foldingathome.org/start-folding/

Po jego instalacji należy z listy rozwijalnej “I supportresearchfighting” wybrać opcję “Anydisease”, w której COVID-19 ma obecnie najwyższy priorytet. Chętni na dołączenie do polskiego teamu mogą też wybrać nazwę FoldingAtHome Poland (numer zespołu: 250728).

Aplikacja wykorzystuje nieużywane zasoby procesora oraz procesorów karty graficznej, może pracować w tle non stop.

Źródła: EsprtMania / Folding@Home

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

nowe technologie / symulacje medyczne / COVID-19 / SARS-CoV-2 / folding@home / SETI
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31